stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

29 czerwca 2024 - 5 stycznia 2025, g. -

bilety 14 zł
ulgowy 10 zł
Wernisaż wystawy "Czas srebra i bursztynu" odbędzie się w pierwszy dzień Targów Amberif, tj. 11 marca 2009 r. (środa).

Przewodnim motywem wystawy przygotowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy jest bursztyn - oprócz srebra, najbardziej charakterystyczny i powszechnie kojarzony z naszym krajem surowiec biżuteryjny. Srebro jest obecne w jubilerstwie już od bardzo dawna, a w Polsce szczególnie popularne stało się pod koniec lat 60-tych XX w. po odkryciu bogatych złóż w okolicach Legnicy. Również "złoto Północy" cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród odbiorców - nabywców sztuki złotniczej z całej Europy oraz zagranicznych artystów, którzy coraz chętniej wykorzystują bursztyn w swoich realizacjach. Ekspozycja ma przybliżyć zarówno jednym jak i drugim prace polskich, znakomitych artystów złotników.

Na wystawę składa się ponad 120 eksponatów znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, prezentujących w szerokim ujęciu aktualne trendy i nurty. Wystawa ma pokazać europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.

Czas srebra i bursztynu z pewnością zaspokoi wymagające gusta zarówno wielbicieli tradycyjnej biżuterii, wykonanej ze szlachetnych materiałów: srebra, złota, bursztynu, kamieni szlachetnych, której podstawowym zadaniem jest ozdabianie ciała, jak i gusta osób poszukujących nowego, awangardowego wymiaru biżuterii.

Zaproszone do wystawy osoby reprezentują różne generacje, różne doświadczenia zawodowe oraz ścieżki edukacyjne i wreszcie odmienny statement swych realizacji - od strategii typowo designerskich o charakterze użytkowych, komercyjnych kolekcji, poprzez projekty unikatowe, eksperymentalne, często programowo afunkcjonalne, aż po obiekty odnoszące się do wizerunku bursztynowej biżuterii w sposób krytyczny, subwersywny i kontrkulturowy. [Sławomir Fijałkowski]

Towarzyszący wystawie katalog zawiera reprodukcje prac każdego z ponad 40 biorących udział w wystawie artystów oraz trzyjęzyczne teksty autorstwa specjalistów od współczesnej polskiej sztuki złotniczej (m.in. prof. A. Szadkowskiego - prorektora łódzkiej ASP, dr hab. Sławomira Fijałkowskiego, prowadzącego pracownię biżuterii na gdańskiej ASP, Zbigniewa Kraski - dyrektora legnickiej Galerii Sztuki) oraz znawców bursztynu (m.in. dr Elżbiety Sontag - pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego). Katalog towarzyszy wystawie we wszystkich miejscach jej prezentacji oraz pełni funkcje samodzielnego wydawnictwa promującego współczesną sztukę złotniczą. Powstanie katalogu wsparł finansowo Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Premierowa prezentacja wystawy miała miejsce na przełomie listopada i grudnia 2008 w Wuppertalu, w Niemczech, następnie eksponowana była w Galerii Sztuki w Legnicy, w styczniu 2009 gdzie otwierała nowy rok wystawienniczy. Prezentacja w Muzeum Bursztynu to trzecia odsłona wystawy, która prezentowana będzie jeszcze m.in. w Wiedniu, Bratysławie, Schwäbisch Gmünd i Bordeaux.

Patronat nad wystawą sprawują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Legnicy oraz Prezydent Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest portal amber.com.pl. i Trojmiasto.pl.