stat
Impreza już się odbyła
Wystawa zawiera blisko siedemdziesiąt fotografii reportażowych dokumentujących trudne warunki życia w wyniszczonym wojną Afganistanie i ubogich ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Prezentowane prace są idealnym kontekstem dla refleksji nad etyczną stroną tworzenia fotografii reporterskiej. Szczególnie ciekawym jest fakt pracy fotoreporterów działających na zlecenie organizacji pomocowych, przykładem bardzo świadomie prowadzonej polityki w tym zakresie jest działalność Polskiej Akcji Humanitarnej. O zagadnieniach związanych z tym tematem i o istnieniu kodeksu postępowania w zakresie informowania i przedstawiania w obrazach innych krajów opowiedzą dnia 23.11.2011 autorzy fotografii Olga Mielnikiewicz i Jan Grabek w rozmowie z trójmiejskimi fotoreporterami prasowymi. Rozmowę poprowadzi reżyser Przemek Młyńczyk (prezes Fundacji Młodego Kina), który odniesie się także do kwestii etyki w reklamie filmowej.

O wystawie

Wystawa fotografii Olgi Mielnikiewicz, podróżniczki i edukatorki, skupia się na ludziach i przyrodzie Afganistanu. Autorka spędziła blisko rok na misji edukacyjnej PAH i blisko współpracowała z mieszkańcami tego wyniszczonego wojną i naznaczonego piętnem terroryzmu kraju. Wśród jej fotografii wiele jest portretów dzieci i kobiet ale także surowej natury. Powagę i dramatyczne napięcie zarejestrowanych scen łagodzą barwne odcienie codzienności, bazary, wnętrza domów i strojów. Podtrzymywane choćby w namiastce jako wspomnienie świetności Afganistanu. Zdjęcia które prezentuje na wystawie, zostały wykonane podczas pobytu w Afganistanie w 2008-2009 r. podczas pracy i w czasie wolnym, w Kabulu oraz górskich wioskach w prowincjach Parwan, Kapisa, Pandższir za zgodą fotografowanych osób.
Ciekawym kontekstem dla prezentacji Mielnikiewicz, są czarno-białe losy przypadkowych mieszkańców Polski w pracach Jana Grabka. Cykl fotograficzny "Polska.Ziemia Obiecana?" prezentuje realia życia przymusowych emigrantów w naszym kraju. Przez ostatnie miesiące autor odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców, w których rejestrował codzienność przebywających tam osób. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia, w jakim znaleźli się mieszkańcy tych miejsc. Mamy wrażenie, że nikt nie jest tu naprawdę, gdyż oczekiwanie stało się dominującym elementem codziennej egzystencji. Autor wypowiada się w imieniu swoich bohaterów:

Naszym życiem kierują procedury, których nie tylko nie rozumiemy, ale o których niewiele wiemy. Stają się one niespodziewaną przeszkodą na każdym naszym kroku. Decyzje administracyjne, od których - nie wiedzieć czemu - zależy nasza przyszłość, są ciągle opóźniane i często pozbawione uzasadnień.(...)
Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju...

W przejmujących fotografiach zobaczymy więc ciężką atmosferę życia emigrantów, których poczucie wyobcowania zasadza się nie tylko na braku możliwości komunikacji ale i odmiennych zwyczajach życia. Pozbawieni swojego naturalnego otoczenia, stłoczeni na małych przestrzeniach mieszkalnych wegetują bez prawa do pracy, szans na obywatelstwo polskie, edukacji językowej. Tylko dzieci są w stanie cieszyć się chwilą.

O autorach:
Olga Mielnikiewicz - filolożka i dziennikarka. W latach 2006-2009 realizowała projekty wodne i edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej w Czeczenii i Afganistanie. Od 2009 zajmuje się edukacja globalną w Polsce, między innymi starając pokazaywać szerszej publiczności piękną i ciekawą twarz Afganistanu. Autorka publikacji edukacyjnych PAH i artykułów o Afganistanie.
Jan Grabek - (rocznik 1987) studiuje na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa. Jest absolwentem Akademii Fotoreportażu. Interesuje się problematyką społeczną: migracją i współczesnym życiem rodzinnym.

23 listopada, godz. 18.00 debata
godz. 18.00 odbędzie się debata o etyce w fotografii reportażowej z udziałem Przemka Młyńczyka, Olgi Mielnikiewicz, Jana Grabka i trójmiejskich fotoreporterów.

04.12.2011, godz. 16.00 pokaz filmów
na finisażu pokaz wybranych najlepszych reklam społecznych świata z kolekcji AICP i amerykańskiej Rady d.s Reklamy, zaprezentuje dyrektor festiwalu Euroshorts Przemek Młyńczyk.

kontakt dla mediów: Koordynatorka wystaw PAH Edyta Ganc, edyta.ganc(at)pah.org.pl tel. 512 297 535
autorzy programu:
Dyrektor festiwalu Euroshorts Przemysław Młyńczyk Przemek(at)fmk.art.pl tel. 507 014 857
GGF, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka m.zwolicka(at)muzeum.narodowe.gda.pl tel. 509905378

organizatorzy: Fundacja Młodego Kina , Muzeum Narodowe w Gdańsku, Polska Akcja Humanitarna

Wystawa czynna do 4.12.2011
wtorek-środa-piątek: 11.00-17.00
czwartek: 12.00 - 18.00
sobota- niedziela: 11.00-16.00