Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Czy Pan istnieje, Mr. Johns?

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
2 lipca 2021
9.5
2 oceny
Oceniasz 5/10
"Czy Pan istnieje, Panie Johns?" Stanisława Lema

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Filip Wójcik
Artefakty: Czesław Podleśny
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze - prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy.
Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?

Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!

Uwaga! Dodatkowo zaraz po premierowym przedstawieniu zostanie zaprezentowany spektakl "Maska".

Spektakle "Czy Pan istnieje, Panie Johns?" oraz "Maska" w reżyserii Ewy Ignaczak powstał w ramach projektu "2021 Odyseja Lemowska".

Więcej o projekcie:
Podróże w czasie i między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym androidem i szansa na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) człowieczeństwa mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z protez. Teatr Gdynia Główna zaprosi widzów do aktywnego udziału w wizjonerskich światach Stanisława Lema. W ramach projektu "2021 Odyseja Lemowska" na gdyńskich ulicach pojawią się w lipcu cztery teatralne adaptacje prozy tego słynnego polskiego pisarza. Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Spektakle udowodnią również, że w rzeczywistości pandemicznej próby przewidzenia przyszłości stają się szczególnie cenne.

Więcej o twórcach:

Ida Bocian - aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich, jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Filip Wójcik - absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Wystąpił w dyplomie tanecznym T R A N S D Y P T Y K w choreografii Anny Piotrowskiej. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla Krakowskiego Teatru Tańca (Poliamoria, Estra i Andro), Teatru Rozrywki w Chorzowie (Osobowość Zaburzona), Narodowego Centrum Kultury (Święty), Fabryki Kultury (Pan Tadeusz Muzycznie, Wszystko o Disco), Konsulatu Kultury w Gdyni (Mayday. Run for your Wife), Teatru Rozbark (Kanarki), Teatru Małego (Woyzeck). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna.

Czesław Podleśny - urodzony 1959 r. w Rybniku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Od 1980 do 1982 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1982 do 1985 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie również na wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. S. Kulona otrzymał w 1985 r. Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej "...Kim jesteś". Pięciokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni min. Maryland Institute College of Art w Baltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Posługuje się w swej sztuce różnorodnym materiałami. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku. W 2018 uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przeczytaj także