stat
Impreza już się odbyła

25 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wykład dr hab. Nataszy Szutty w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego - Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?

lis 17

niedziela, g. 12:20

Gdańsk Twierdza, parking przy Twierdzy...
bilety 65 zł
ulgowy 55 zł
wyprzedane

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Ktoś mógłby zapytać, co to za głupie pytanie, przecież każdy ma jakiś charakter. Każdy z nas jest "jakiś", a to jaki jest, najłatwiej charakteryzować w kategoriach cech charakteru - np. mądry/niemądry, przyjazny/wrogi, otwarty/zamknięty. Część tych cech ma charakter moralnie neutralny, a część moralnie dobry lub zły (jak moralne cnoty czy wady).

A jednak jest spora grupa filozofów, psychologów i etyków, zwanych sytuacjonistami, którzy nie boją się twierdzić, że w pewnym sensie pod względem moralnym jesteśmy nijacy, a nasze zachowanie zależy głównie od sytuacji, w jakich stawia nas los. Nasz gość zaprezentuje argumenty sytuacjonistów (m.in. dane eksperymentalne i historyczne) oraz podejmie próbę obrony charakteru moralnego i cnoty.

Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe - księgarnia / galeria, ul. plac Grunwaldzki 2, Gdynia

Spotkanie będzie nawiązywało do treści książki Nataszy Szutty pt: "Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? Dyskusja z sytuacjonistyczną krytyką etyki cnót", Lublin: Academicon 2017, ss. 495.

W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki w atrakcyjnej cenie.

Natasza Szutta - dr hab., pracownik Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w etyce, metaetyce i psychologii moralności. Autorka wielu publikacji naukowych, m.in. książek "Współczesna etyka cnót, Projekt nowej etyki?", Gdańsk 2007; red. "Współczesna etyka cnót: możliwości i ograniczenia", Warszawa 2010; współredakcja "W poszukiwaniu moralnego charakteru", Lublin 2015 oraz licznych artykułów w czasopismach naukowych. Związana z czasopismem popularnonaukowym "Filozofuj!", w którym prowadzi stały dział "Etyka w literaturze".

Kalendarz spotkań
12 kwietnia - Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera - Błażej Szymichowski
19 kwietnia - Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa - Adam Jank
25 kwietnia - Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? - dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja - Arthur Schopenhauer i Młoda Polska - Jan Krzysztof Rychert
17 maja - Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle - Marcin Wróbel
... i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II"
"Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.

Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.

Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski. Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Zdjęcie za: Filozofuj!, Fot. Justyna Wasiniewska

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Tygodnik Powszechny

Patroni
Trojmiasto.pl, Teologia Polityczna, Filozofuj, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Machina Myśli, Centrum Praktyki Stoickiej, Gdyńska Strefa Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury, Centrum Aktywności Seniora