stat
Impreza już się odbyła

Wody morskie są stopniowo zastępowane przed morze śmieci. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Takie wizje mobilizują żeglarzy na całym świecie do podejmowania działań mających na celu zatrzymanie powodzi zanieczyszczeń. Zastanówmy się wspólnie, czy także nasz polski świat sportów wodnych może i chce działać na rzecz środowiska. Zapraszamy do dyskusji o ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie.

Międzynarodowe eko-inicjatywy żeglarzy

Świat żeglarstwa, oparty na wyjątkowej relacji pomiędzy sportem, technologią i siłami natury coraz bardziej angażuje się w ekologię. World Sailing, światowy organ zarządzający sportem żeglarskim, ratyfikował w 2018 roku w Londynie Agendę Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability Agenda 2030). Dokument ten określa, w jaki sposób ten sport przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Międzynarodowe regaty żeglarskie Volvo Ocean Race promują akcję #TurnTideOnPlastic. Środowiska żeglarskie organizują się i tak jak np. 11th Hour Racing pozyskują partnerów także z przemysłu morskiego, wspólnie pracując nad inicjatywami mającymi na celu poprawę stanu wód.

Polscy żeglarze nie rozmawiają o środowisku

Do tej pory polska społeczność żeglarska w niewielkim stopniu włączyła się w nurt ekologiczny. Edukacja, wprowadzanie innowacji i inspirowanie ludzi do bardziej świadomych i proekologicznych zachowań na wodzie to działania, które mogliby realizować także szkoleniowcy i organizatorzy regat. Wyścigi łodzi, niezwykle nośne medialnie, odbywające się cyklicznie i mocno integrujące środowisko, stwarzają świetną okazję do promowania zrównoważonego rozwoju w tej dziedzinie.

Zacznijmy dyskusję o ekologii na wodzie

Dlatego też powstał pomysł rozgrzania tego tematu "na naszych wodach", gdyż nie tylko oceany, ale także nasze wody przybrzeżne mają szanse zamienić się niebawem w wysypisko śmieci. Pragniemy zaprosić do wspólnej dyskusji ludzi spoglądających na problem z różnych punktów widzenia.

Panel dyskusyjny zostanie zorganizowany przez Yacht Club Gdańsk, organizatorów regat Nord Cup Gdańsk, Stowarzyszenie Klasy Nautica 450 oraz Centrum Hevelianum, które we wrześniu 2019 planuje otworzyć w Gdańsku-Brzeźnie Zieloną Szkołę. Wydarzenie wspiera również Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów.

Podczas panelu chcielibyśmy wspólnie zastanowić jakie stoją przed nami wyzwania oraz czy polscy żeglarze powinni i czy mogą włączyć się w działania proekologiczne.

Panel dyskusyjny o ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie "Czy żeglarstwo jest eko?" odbędzie się 24 listopada (sobota) o g. 14.00 w budynku Wozowni (I piętro) przy Centrum Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 8. Wstęp wolny.