14 maja w Akademii 30+ w Trójmieście wykład pt. Czym była PRL? wygłosi jeden z najwybitniejszych historyków zajmujących się najnowszą historią Polski, profesor Instytutu Historii PAN, dyrektor oddziału IPN w Warszawie, prof. dr hab. Jerzy Eisler.Omówienie wykładu: Czym była PRL? Przede wszystkim niesuwerennym państwem. Jego suwerenność była z zewnątrz ograniczana imperialnymi interesami ZSRR, wewnątrz zaś – brakiem wolnych wyborów przez kilkadziesiąt lat. W żadnym okresie swego istnienia Polska Ludowa nie była państwem w pełni suwerennym, chociaż naturalnie stopień podległości wobec Związku Radzieckiego się zmieniał. Nie była to jednak krzywa opadająca, ale raczej sinusoida. Raz ta podległość była więc egzekwowana bardziej brutalnie („na twardo”), kiedy indziej – łagodniej („na miękko”). PRL nigdy nie była też państwem demokratycznym
w naszym dzisiejszym rozumieniu. Funkcjonowała bowiem stale cenzura prewencyjna, działała policja polityczna, funkcjonował system quasi-monopartyjny, obowiązywała gospodarka nakazowo-rozdzielcza i miała miejsce brutalna ateizacja życia publicznego. PRL rozumiana jako państwo rządzone przez komunistów nie pozostawiła po sobie dobrego wrażenia, ale był to jednak także okres, w którym między Bałtykiem a Tatrami i Bugiem a Odrą żyło łącznie około 60 milionów Polaków i – czy się to dziś komuś podoba, czy nie – jest to kawałek naszej wspólnej, trudnej, dramatycznej, a czasem wręcz tragicznej historii. Każdy człowiek, który żył wówczas w Polsce uczciwie, ma oczywiście prawo do swojej pamięci o PRL. Chodzi jednak też o to, żeby sentymentalne wspomnienia nie przysłaniały nam prawdy o obliczu tamtego systemu.
(prof. Jerzy Eisler)
Uwaga! Wstęp na zajęcia po uprzednim zapisaniu się do Akademii 30+.
Formularz przystąpienia do Akademii wraz z warunkami uczestnictwa znajduje się na stronie
Akademii 30+ w TrójmieścieWykłady odbywają się na Wydziale Prawa i Administracji UG.
Prof. dr hab. Jerzy Eisler, jeden z najwybitniejszych historyków zajmujących się najnowszą historią Polski, profesor Instytutu Historii PAN, dyrektor oddziału IPN w Warszawie.
Opublikował m.in.
Zarys dziejów politycznych Polski 1944-1989 (1992),
Grudzień 1970. Geneza - przebieg - konsekwencje (2000),
Polski rok 1968 (2006).
Za tę ostatnią książkę otrzymał w tym roku Nagrodę Historyczną „Polityki”.