stat
Impreza już się odbyła

"Czytając mury" - premiera książki Agnieszki Wołodźko

Za pomocą ponad stu fotografii z ośmiu gdańskich dzielnic w książce "Czytając mury" Agnieszka Wołodźko pokazuje miejskie murale i malowidła ścienne. Na spotkanie z autorką, które poprowadzi Marcin Rutkiewicz, zapraszamy 20 maja o godz. 19.30 do Instytutu Kultury Miejskiej. Wcześniej tego dnia, o godz. 17.30 (również w IKM) Marcin Rutkiewicz poprowadzi otwarty wykład w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Zaspie pt. "Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie a inne kolekcje w Polsce". Wstęp wolny.

Ta książka to spacer po Gdańsku śladami murali. Agnieszka Wołodźko zabiera czytelnika nie tylko na Zaspę, znaną z wielkoformatowych murali, ale także do innych dzielnic, gdzie jej aparat fotograficzny utrwala liczne przykłady malarstwa ściennego. Zwróciła uwagę również na okolice Stoczni Gdańskiej i Węzła Kliniczna, Główne Miasto, Wrzeszcz, Oliwę, Brzeźno, Nowy Port czy Ujeścisko. "Czytając mury" to fotograficzna książka do czytania, a także zaproszenie do przyglądania się miastu, jego murom i ścianom.

- Zawarte w książce fotografie to próba spojrzenia na gdańskie murale jako na istotny element naszego krajobrazu miejskiego - przede wszystkim ze względu na ich dużą liczebność. Jednocześnie kierowałam się chęcią utrwalenia ich, widząc jak szybko znikają w następstwie prowadzonych robót drogowych i remontów. Niektórych prac, widocznych na moich zdjęciach, w rzeczywistości już nie ma. Na szczęście pojawiają się nowe... - mówi Agnieszka Wołodźko.

Fotografiom przedstawiającym gdańskie murale i wprowadzeniu Agnieszki Wołodźko towarzyszą teksty Marcina Rutkiewicza (prezesa Fundacji Sztuki Zewnętrznej, współautora wielu książek o street artcie i sztuce murales), Marty Wróblewskiej (historyczki sztuki, menedżerki kultury, kuratorki, krytyczki artystycznej) i Marka Krajewskiego (socjologa, profesora UAM w Poznaniu).

Temat wykładu Marcina Rutkiewicza "Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie a inne kolekcje w Polsce" zainspirowany jest ostatnim wyróżnieniem gdańskiej kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie przez amerykański portal The Huffington Post. Podczas spotkania prowadzący podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego z polskich miast to właśnie Gdańsk znalazł się na liście dwudziestu sześciu miejsc na świecie, w których warto zwrócić szczególną uwagę na sztukę street artu.
---
"Czytając mury" to nowa publikacja IKM wydana w serii MIASTO. Cena detaliczna książki wynosi 35 zł. W Instytucie Kultury Miejskiej można nabyć ją w cenie specjalnej - 29 zł. Do kupienia w dobrych księgarniach będzie od 19 maja.
---
"Czytając mury", spotkanie z Agnieszką Wołodźko
Data: 20 maja, godz. 19.30
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

"Kolekcja malarstwa monumentalnego na Zaspie a inne kolekcje w Polsce" - wykład Marcina Rutkiewicza
Data: 20 maja, godz. 17.30
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
---
Agnieszka Wołodźko - urodziła się w Gdańsku w 1961r. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 2011- 2013 odbyła studia doktoranckie na Wydziale Nauk Społecznych im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako kurator w Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku.
---
Marcin Rutkiewicz jest założycielem Fundacji Sztuki Zewnętrznej, stawiającej sobie za cel dokumentację i promocję obecności sztuki w przestrzeni publicznej. Jest także współautorem publikacji albumowych "Polski street art", "Graffiti w Polsce 1940-2010", oraz "Między anarchią a galerią", a także twórcą i kuratorem street artowej Galerii 40/40 (czyt. "foty/forty") na Fortach Bema w Warszawie.