Czytanie aktorskie sztuki Pajace K. Łubieńska i R. Jaśniewicz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Czytanie aktorskie sztuki Pajace K. Łubieńska i R. Jaśniewicz

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza do dworku na spektakl teatralny. W rolę bohaterów sztuki Gabrieli Pewińskiej "Pajace" wcielą się aktorzy, których nikomu przedstawiać nie trzeba: Krystyna Łubieńska i Ryszard Jaśniewicz. Na czytanie performatywne w wykonaniu tego wyjątkowego duetu aktorskiego zapraszamy w sobotę, 14 grudnia o godz. 17.00.

Wstęp wolny
Zapraszamy

Pajace - bohaterowie sztuki Gabrieli Pewińskiej to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była ich życiem, miłością. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa, sukcesy. Ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona - w królewskiej koronie, on - w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem?

To kolejna ze sztuk, po "Aktorze" (2017), "Królu" (2018) i "Masce" (2019) - monodramach wystawionych na scenie przez Ryszarda Jaśniewicza i napisanych w hołdzie dla jego pasji życia i szalonej miłości do sceny - oraz jednoaktówce "Nos" (2014) podejmująca ulubiony motyw autorki - teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas wykiwać?
- Ja jestem wrogiem umierania - mówi Stary Aktor w "Pajacach". - Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ja załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim...