stat
Impreza już się odbyła

Czytanie scenariusza spektaklu "Oczyszczony"

W piątek, 22 listopada 2019 r., o godz. 18:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się przedpremierowe czytanie scenariusza teatralnego pt. "Oczyszczony" połączone z dyskusją na wybrane tematy społeczne i naukowe, która może wpłynąć na ostateczny kształt pełnoformatowego spektaklu teatralnego. W wydarzeniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Piotr Biedroń oraz Krzysztof Matuszewski. Przeczytane przez nich teksty będą stanowić tło dla dyskusji środowisk twórczych.

O czym rozmawialiby w Gdańsku Rudolf Spanner i Gunther von Hagens, gdyby doszło do takiego spotkania? Jak należy rozmawiać dzisiaj o napięciach polsko-niemieckich? Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę? Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? Co jest dzisiaj przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem?

- Spektakl to zapowiedź szerszego programu Fundacji Pomysłodalnia. Stawiamy trudne, nieraz prowokacyjnie postawione pytania, ale w bezpośredniej interakcji zwracamy się do uczestnika językiem sztuki, inicjując żywą i ciekawą rozmowę. Spotkanie w Ratuszu Głównego Miasta to prapremiera cyklu spektakli, podczas którego chcemy się zapoznać się z opiniami mieszkańców Gdańska reprezentujących wiele środowisk twórczych - mówi Piotr Wyszomirski, reżyser spektaklu z Fundacji Pomysłodalnia.

Wydarzenie składa się z dwóch części. W pierwszej Piotr Biedroń i Krzysztof Matuszewski, aktorzy Teatru Wybrzeże występujący w spektaklu, przeczytają tekst. Druga część to otwarta dyskusja na tematy poruszone w tekście.

Udział w spektaklu jest bezpłatny. Na Sali zostanie przygotowane 80 miejsc. Rezerwacje miejsc można zgłaszać mailowo: pomyslodalnia@gmail.com, poprzez profil facebookowy Fundacji Pomysłodalnia albo telefonicznie pod numerem 603 783 782.

Projekt Fundacji Pomysłodalnia dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Gdańska.

Kiedy: 22 listopada 2019 r. (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 (wejście przez przedproże (schody) od strony ul. Długiej)
Wstęp: bezpłatny / rezerwacja: pomysłodalnia@gmail.com (do 21 listopada 2019)
Limit miejsc: 80
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia, Partner wydarzenia: Muzeum Gdańska.

Piotr Biedroń - absolwent PWST w Krakowie. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii, a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza i Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2018. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: "Broniewskim", "Trojankach", "Jak wam się podoba", "Ruskich", "Płatonowie", "Wesołych kumoszkach z Windsoru", "Kto się boi Virginii Woolf", "Śmierci komiwojażera" i "Kordianie" (spektakl w przygotowaniu).

Krzysztof Matuszewski - absolwent PWST w Krakowie. Od 1983 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną Marszałka za kreacje aktorskie w "Farsie z Walworth" i "Orkiestrze Titanic". W tym samym roku odebrał Nagrodę Jubileuszową Miasta Gdańska. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. W bieżącym repertuarze w Teatrze Wybrzeże możemy go zobaczyć m.in. w: "Broniewskim", "Trojankach", "Jak wam się podoba", "Ruskich", "Więziach", "Fedrze" i "Śmierci białej pończochy".

Dodatkowe biogramy:

Gunther von Hagens, właśc. Gunther Liebchen (ur. 10 stycznia 1945 w Skalmierzycach) - niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom, wynalazca plastynacji. Autor kontrowersyjnych wystaw z cyklu "Body Worlds", planował internetową sprzedaż przetworzonych fragmentów ludzkich zwłok na wielką skalę.

Rudolf Maria Spanner (ur. 17 kwietnia 1895 w Metternich, zm. 31 sierpnia 1960 w Kolonii) - odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za udział w I wojnie światowej; patolog i profesor medycyny w Gdańsku w Instytucie Anatomicznym Akademii Medycznej, którego był dyrektorem i ordynatorem. Członek NSDAP, nominowany do Nagrody Nobla w 1939 roku w dziedzinie medycyny lub fizjologii, po wojnie uzyskał status "entlastet" (oczyszczony). Autor podręcznika anatomii, z którego do dzisiaj uczą się studenci medycyny w Niemczech. Związany z bardzo kontrowersyjną sprawą "mydła z ludzi" z okresu II wojny światowej, której początek medialny nadała Zofia Nałkowska w "Klinice profesora Spannera" ze zbioru "Medaliony", wydanym po raz pierwszy w 1946 roku.

Tekst przygotowali: Piotr Wyszomirski / Andrzej Gierszewski