Detonacje vol.11 czyli Willa na Dwóch Zmianach. Nomadów z Willi tym razem pod dach przyjmą 'Matki i Ojcowie Założyciele' Dwóch Zmian - nowej spółdzielni socjalnej, powstałej w Sopocie.
Dwie Zmiany to kolektyw ośmiu osób, od wielu lat aktywnie związanych ze sztuką trójmiejską, Są wśród nich współzałożyciele Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej, animatorzy kultury, organizatorzy znaczących wydarzeń artystycznych.
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
Tym razem - poza więzami zawodowymi, przyjacielskimi i rodzinnymi - łączą się numerem KRS i przejmują przestrzeń dawnego "Złotego Ula".
Powstaje nowy, istotny punkt kulturalny w Trójmieście - klubokawiarnia, galeria, miejsce koncertowe, scena performerska i przestrzeń warsztatowa.
Willa w trasie postanowiła skorzystać z gościny i w surowej, remontowanej przestrzeni lokalu zaaranżować jedenaste już spotkanie improwizowane Detonacje.
Gośćmi najbliższej odsłony będą
Henryk Cześnik,
Olo Walicki oraz stały detonator
Oleg Dziewanowski.
Henryk Cześnik - ur.1951 w Sopocie.
Polski malarz, rysownik, profesor ASP w Gdańsku. Studiował w PWSSP w Gdańsku, dyplom zdobył w 1977r. w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego Zatrudniony w macierzystej uczelni od 1979 r. W 1994 r. uzyskał tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP. Od 2003 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego.
Uprawia malarstwo, rysunek, scenografię, zajmuje się aranżacją wystaw, a także gra w filmach. Był przewodniczącym Jury XVIII Festiwalu Malarstwa Polskiego w Szczecinie, członkiem Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych.
Do 2012 r. miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w znaczących galeriach, muzeach i innych instytucjach wystawienniczych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz wielu kolekcjach prywatnych.
Cześnik rysuje i maluje na tekturach, zużytych prześcieradłach szpitalnych, zniszczonych znakach drogowych.
Jego kreska jest miękka, obła, wyrastająca z rozmazanego tła kolorystycznej plamy, wzbogacona często surrealną inskrypcją - jest rozpoznawalna w każdej galerii i w każdej sytuacji.
Olo Walicki - ur.1974 w Gdańsku
Kontrabasista, kompozytor, producent. Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.
Debiutował grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera.
W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie
(m.in. Metalla Pretiosa", "Olo Walicki Kaszëbë").
Współpracuje z Andrzejem Sewerynem, Ingmarem Villqistem, Gabą Kulką, Maciem Morettim, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, Teatrem Dada von Bzdülöw, Programem Drugim i Trzecim Polskiego Radia.
Oleg Dziewanowski - ur.1973 w Gdyni
Jego twórczość obejmuje szerokie spectrum gatunków muzycznych. Współpracował zarówno z kompozytorami muzyki współczesnej jak i z różnymi artystami oraz grupami artystycznymi
(m.in. z Karlheinzem Stockhausenem - prekursorem muzyki elektronicznej, Ensemble Integrales, YX project). Twórca instalacji multimedialnych. Obecnie koncentruje się na muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z dźwiękami, tworząc nowe, interesujące brzmienia.
Pomysłodawca cyklu spotkań improwizowanych D.Tonacje. Twórca muzyki do spektakli teatralnych. Od niedawna zapalony tancerz, związany z teatrem Dada von Bzdülöw.
Projekt współfinansowany przy udziale Gminy Miasta Sopot.
więcej info na:
www.facebook.com/willaFSC