Repertuar:11.01 Difret, reż. Z. Mehari, USA, Etiopia, 2014, 99 min.14-letnia mieszkanka etiopskiej wioski - zgodnie z praktyką społeczną - zostaje porwana przez mężczyznę, który wybrał ją na swoją żonę. W trakcie ucieczki przed porywaczami dziewczyna śmiertelnie rani niedoszłego męża, za co grozi jej kara śmierci. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami etiopski kandydat do Oscara.
18.01 Future Shorts - Winter SeasonKolejna odsłona największego na świecie przeglądu filmów krótkometrażowych. Tym razem propozycje m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Rumunii. Najciekawsze fabuły, animacje i dokumenty ostatnich miesięcy, uhonorowane nagrodami na wielu prestiżowych festiwalach.
25.01 W cieniu kobiet, reż. P. Garrel, Francja, 2015, 73 min.Pierre oraz Manon są parą, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wspólnie kręcą niskobudżetowe filmy dokumentalne. Gdy on spotyka młodą stażystkę, cała trójka będzie musiała się zmierzyć z miłością i zdradą, rozsądkiem i instynktami, rozstaniami i powrotami. Skromny, bezpretensjonalny, czarno-biały obraz inspirowany francuską Nową Falą.
01.02 Do utraty tchu, reż. J. L. Godard, Francja, 1960, 90 min.Z pozoru gangsterska opowieść o zuchwałym, ale i pełnym uroku kryminaliście (brawurowa rola rozpoczynającego karierę Jeana-Paula Belmondo). W rzeczywistości manifest wolności człowieka i twórcy, sztandarowe dzieło Nowej Fali, które za sprawą nowatorskiego podejścia do języka filmowego dokonało prawdziwej rewolucji w kinie.
08.02 Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu, reż. R. Andersson, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2014, 101 min.Dwaj domokrążni sprzedawcy zabierają nas w podróż przez kalejdoskop ludzkich losów. Na pozornie niepasujące do siebie epizody składają się absurdalne wizje pełne zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu. Surrealistyczna komedia nagrodzona Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.
15.02 Aferim!, reż. R. Jude, Czechy, Francja, Bułgaria, Rumunia, 2015, 108 min.Wołoszczyzna, 1835 rok. Policjant Constandin i jego syn przemierzają konno pustkowia w poszukiwaniu podejrzanego o kradzież zbiega. Utrzymany w westernowej konwencji i ukazany z perspektywy ówczesnej mentalności obraz zdegradowanych relacji międzyludzkich.
22.02 Bracia, reż. W. Staroń, Polska, 2015, 71 min.Bracia Alfons i Mieczysław Kułakowscy całe życie wędrowali - jako dzieci zostali zesłani na Syberię, jako nastolatkowie uciekli z łagru do Kazachstanu, w podeszłym wieku wrócili do kraju i osiedlili się w małej wsi Witoszewo. Reżyser przez wiele lat towarzyszył mężczyznom i śledził ich zmagania z trudami codziennego życia. Niezwykły, skromny i minimalistyczny w formie dokument, wyróżniony na festiwalu w Locarno.
29.02 Wakacje pana Hulot, reż. J. Tati, Francja, 1953, 114 min.Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Wraz z jego przybyciem kończy się spokój hotelowych gości, bo chociaż bohater nie ma złych intencji, każdy jego ruch wywołuje katastrofę. Błyskotliwy, iskrzący się od wywrotowych pomysłów obraz należy do najbardziej oryginalnych dokonań w dziejach komedii.