stat
Impreza już się odbyła

DKF Kurort - styczeń - luty Opinie (2)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
sty 15

środa, g. 19:45

bilety 84,90 zł
przedsprzedaż 74,90-81,90 zł
29.01 Pozdrowienia z raju, reż. Brillliante Ma. Mendoza, Francja, Filipiny, Niemcy, Wlk. Brytania, 2012, 120 min.

Pewnej majowej nocy 2001 roku obcokrajowcy przebywający w południowych Filipinach zostają porwani dla okupu przez islamskich bojowników. Rozpoczyna się wielomiesięczna przeprawa grupy pojmanych przez dżunglę pod ciągłym ostrzałem filipińskiej armii. Paradokumentalny styl opartej na prawdziwych wydarzeniach historii sprawia, że widz obserwuje rzeczywistość z perspektywy zakładnika. Reżyser unika hollywoodzkich klisz - nie ilustruje z góry założonej tezy, lecz bezstronnie analizuje sytuację: jak długotrwała niewola zmienia psychikę porwanych i porywaczy?

05.02 Kiedy łzy przeminą, reż. Kar Wai Wong, Hongkong, 1988, 102 min.

Debiutancki obraz reżysera - znakomicie przyjęty przez krytykę w rodzimym Hongkongu i będący zapowiedzią jego unikalnego stylu. Gangsterska ballada pełna przemocy, rozpaczy i poezji z pierwszą poważną rolą znanej głównie z telewizyjnych seriali Maggie Cheung (później m.in. gwiazda "Spragnionych miłości" i "Hero").

12.02 Dwa Rembrandty w ogrodzie, reż. J. Śladkowski, Niemcy, Polska, 2009, 79 min.

Łódź, jesień 1939 roku. Rodzina zamożnych żydowskich przemysłowców pospiesznie opuszcza Polskę. Wcześniej jednak na przydomowej działce zakopuje rodzinne kosztowności. 70 lat później do Polski przybywają z Anglii potomkowie rodziny i postanawiają odszukać rodzinny skarb. Błyskotliwa, pełna zaskakującego humoru mieszanka dokumentu i kina detektywistycznego.

19.02 Rashomon, reż. A. Kurosawa, Japonia, 1950, 88 min.

Średniowieczna Japonia. Dzielny samuraj zostaje zamordowany, a jego żona zgwałcona. Film przedstawia cztery wykluczające się wersje tego krwawego wydarzenia (dwóch różnych świadków, sprawcy i ducha ofiary). Jeden z najbardziej wpływowych obrazów w dziejach kina. Pierwszy spektakularny sukces Kurosawy (i japońskiej kinematografii) zarówno w Europie (rewelacja weneckiego festiwalu w 1951 roku), jak i w USA (Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego).

26.02 Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową, reż. B. Vuletić, Francja, Niemcy, Węgry, Serbia, 2011, 86 min.

Filmowa wycieczka po stolicy Serbii. Przy akompaniamencie tradycyjnych bałkańskich melodii reżyser snuje cztery opowieści o skrajnie różnych obliczach miłości. Zrywając z wszechobecną w kinie bałkańskim tendencją rozrachunkową, proponuje w zamian pełen optymizmu hołd dla miasta, które po wielu latach izolacji otwiera się ponownie na świat.