stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

DNA Miasta: ESK - start czy meta?

paź 26-27

sobota - niedziela, g. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 9

sobota, g. 15:00

bilety 120 zł
Rozpoczynamy cykl debat w 11 miastach, które podjęły trud startu w konkursie ESK 2016. Pomiędzy ogłoszeniem wyników pierwszej selekcji a nadaniem tytułu zwycięskiemu miastu spotkamy się z mieszkańcami, władzami miasta i mediami, by ocenić dalsze perspektywy rozwoju miast w zakresie zarządzania kulturą.

Czy okres przygotowań do startu w konkursie wpłynął na jakość zarządzania kulturą w mieście? Czy w trakcie tworzenia aplikacji pojawiły się nowe dobre praktyki, nowe sposoby zarządzania istniejącym potencjałem artystycznym i kulturowym, nowe metody dialogu z mieszkańcami, które warto rozwijać? Jak wykorzystać inwestycje i doświadczenia zgromadzone podczas starań o uzyskanie tytułu, jeśli miasto nie wygra konkursu? Jakie są perspektywy rozwoju miast po ewentualnym opuszczeniu czołówki wyścigu?

Czym jest DNA Miasta?

Program "DNA Miasta" jest realizowany od 2009 r. przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego. Jego głównym celem jest tworzenie warunków do jak najszerszego udziału mieszkańców w budowaniu polityki kulturalnej własnego miasta. Używając innowacyjnych metod włączenia obywateli w procesy podejmowania decyzji pokazujemy nowe możliwości współpracy władz, administracji i mieszkańców.

IDEA I CELE
Program "DNA Miasta" powstał w wyniku analizy środowiska, która wskazała dwa ważne problemy obecnne w wielu polskich miastach. Pierwszy z nich dotyczy niskiego poziomu partycypacji obywatelskiej. Drugi wynika zaś z częstych przypadków kształtowania polityki kulturalnej bez uwzględnienia głosu mieszkańców zainteresowanych kulturą. Brak odpowiednich mechanizmów współpracy obywateli z władzami powoduje, że często te ostatnie nie są w stanie odpowiednio zdiagnozować potrzeb własnej społeczności. Efektem tego jest nie przystające do rzeczywistości kreowanie polityki w zakresie różnych dziedzin życia społecznego. Widać to doskonale w kulturze, która jest często zaniedbywana przez władze jako obszar niedochodowy i generujący straty.

W ramach programu poprzez działania o różnorodnym charakterze - debaty, warsztaty kreatywne, badania fokusowe, ankiety, wywiady - staramy się realizować następujące cele:

* zwiększenie partycypacji społecznej obywateli
* rozwój miejskiej polityki kulturalnej
* tworzenie sieci partnerów samorządowych i pozarządowych organizacji działających w sektorze kultury
* monitoring przygotowań polskich kandydatów do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016

W swojej konstrukcji metoda "DNA Miasta", którą wykorzystujemy w programie, opiera się na doświadczeniach z działalności tzw. "rad obywatelskich" (citizens' juries) w USA oraz "komórek planowania" (Planungszellen) w Niemczech.

To co dla nas jest niezwykle istotne, to uświedomienie uczestnikom naszego programu, że mogą mieć rzeczywisty wpływ na decyzje polityczne w swoim mieście.

DZIAŁANIA
W 2009 r. zrealizowaliśmy pierwszą edycję projektu "DNA Miasta - Polska 2009". W siedmiu polskich miastach starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zorganizowaliśmy debaty i warsztaty, w których łącznie udział wzięło ponad 600 osób. W dyskusjach otwierających uczestniczyło ponad 30 ekspertów. Organizacyjnie i merytorycznie wspierało nas prawie 50 partnerów.

Więcej o DNA Miasta 2009
Rok pracy oraz doświadczeń z jednej strony zachęcił nas do rozwijania samej idei "DNA Miasta ", z drugiej potwierdził problem, który wciąż istnieje w Polskich miastach - brak efektywnego dialogu pomiędzy władzami a mieszkańcami. Dlatego też przygotowaliśmy drugą edycję projektu "DNA Miasta" zaplanowaną lata 2010 - 2011 . Chcemy nie tylko kontynuować rozpoczęte działania, ale również udoskonalać wykorzystane przez nas metody.

Co planujemy?
* rozszerzyć grono odbiorców - proponujemy nasze metody nie tylko polskim kandydatom do ESK ale również innym miastom, w których władze i mieszkańcy chcą pracować nad rozwojem życia kulturalnego
* położyć większy nacisk na współpracę między władzami miast a uczestnikami konsultacji
* badać i analizować stan polityki kulturalnej polskich miast
* organizować spotkania i debaty w miastach, inicjując dyskusję o tym, jak tworzyć politykę kulturalną miasta

Debaty są integralną częścią projektu DNA Miasta: Diagnoza.