stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy do Galerii Sztuki Nowy Warzywniak na wystawę malarstwa autorstwa Daniela Kufla. Prace Artysty będzie można oglądać do 30 października.

30 października 2024 - 15 czerwca 2025, g. 10:00 - 17:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł

3 lutego - 16 marca 2025

bilety 10 zł
ulgowy 5 - 7 zł
Daniel Kufel (Gdańsk, 1952) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom w 1978 w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Studiował również ceramikę u prof. Hanny Żuławskiej i grafikę u prof. Czesława Tumielewicza. Założyciel i współorganizator Stowarzyszenia ,,Żuławy Gdańskie". Organizował m.in. spotkania mieszkańców Żuław z prof. A. Januszajtisem, prof. J. Sampem, prof. B. Lipińską oraz z prof. P. Szafranem (2007).

Od 1982 jest właścicielem żuławskiego domu podcieniowego we wsi Trutnowy, gmina Cedry Wielkie, zbudowanego w 1720, gdzie po wykonaniu remontu zorganizował autorską galerię sztuki. Jest aktywnym propagatorem związku miasta Gdańska z Żuławami. Zainicjował, zaprojektował i wydał kilka wydawnictw popularyzujących Żuławy Gdańskie (Mennonici na Żuławach Gdańskich, Szlak domów podcieniowych, Kościoły na Żuławach Gdańskich i inne) W 2008 wydał album fotograficzny pt. ,,Żuławy Gdańskie", za który otrzymał Nagrodę Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W 2008 otrzymał od Prezydenta Miasta Gdańska jubileuszową nagrodę artystyczną. W 2009 był laureatem I Nagrody w konkursie Pomorska Grafika Roku 2008. W 2012, 2016 i w 2020 pobierał  stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego.

Uwagi o sztuce Daniela Kufla.
Wiele wypowiedzi Daniela Kufla z ostatniego okresu mówi o trudnych dylematach współczesnego artysty mającego duży dystans do haseł ,,postsztuki i postmodernizmu, stanowiących wciąż modne "towarzystwo dyskursów naszej krytyki artystycznej. Twórca twierdzi wprost, że od pewnego czasu każdy z jego obrazów jest wizualną opowieścią o Żuławach, że powstały one z potrzeby pokazania 700-letniego dziedzictwa kulturowego ziem gdańskich. Zdaniem Kufla, owo dziedzictwo zostało w dużym stopniu zniszczone. Stąd jego staranie, by choć w części zniwelować dotychczasowe straty i zapobiec nowym. Aluzyjno-symbolistyczna twórczość Daniela Kufla, to wytwór nie tylko bardzo dojrzałej i sprawnej "ręki ale i świadectwo dużych możliwości intelektualnych artysty, wspomaganych sporą wiedzą historyczno-artystyczną i głębokim patriotyzmem lokalnym.