stat
Impreza już się odbyła

Dariusz Sitek - Kamienny chleb

W ustnym  przekazie utrwalona została prastara opowieść o skąpcu, który w czasach głodu odmówił wędrowcowi kawałka chleba, twierdząc, że za pazuchą niesie kamień, a gdy bochenek rzeczywiście zmienił się w kamień, zdumiony cudem człowiek wszedł na drogę poprawy. Ta średniowieczna legenda o przemianie chleba w kamień, związana jest z dawnym opactwem cystersów w Oliwie, gdzie sam kamień prawdopodobnie znajduje się wśród wotów oliwskiego kościoła katedralnego. Motyw kamiennego chleba, jest tu symbolicznym odwołaniem do relacji międzyludzkich tych na podstawowym poziomie, takich jak, zaufanie, tolerancja, otwartość, empatia, pomoc słabszym, które ostatnio zostały mocno zaburzone, zwichrowane czy skrajnie wypaczone. Zrealizowane w ostatnim czasie obiekty rzeźbiarskie czy wideo, egzemplifikują mój niepokój i swoisty stan zagrożenia, tak samo pandemią jak i skrajnymi ruchami narodowymi o zabarwieniu neofaszystowskim.

prof. ASP dr hab. Dariusz Sitek
Urodzony 1966 roku w Sandomierzu.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP).
Dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1996r.
W 2011 roku uzyskał tytuł doktora. Od 2013 asystent na Wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni podstaw rzeźby u prof. J. Szczypki. W roku 2019 uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Pracą twórczą zajmuje się od wielu lat, wykorzystując do swoich realizacji drewno, kamień, ceramikę, tworzywa sztuczne, metal. Zrealizował kilka projektów wielkoformatowych. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych jak i  zbiorowych, plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, konkursach na rzeźby pomnikowe i statuetki.
Ostatnie  realizacje, obiekty, instalacje mają wyraźnie publicystyczny, krytyczny charakter. Świadomie  epatuje dosłownością używając realistycznych środków wyrazu. Często posługuje się też gotowym przedmiotem.