stat
Impreza już się odbyła

Dawny Wrzeszcz

Podczas spotkania Jan Daniluk w sposób syntetyczny przybliży historię wsi, osad, majątków i osiedli, które składają się na współcześnie znanym nam Wrzeszcz: zarówno ten Górny, jak i Dolny. Nie zabraknie też informacji o dzielnicach, które historycznie wiążą się z Wrzeszczem.

Skupimy się na dziejach Wrzeszcza w przeciągu ostatnich około 150 lat, kiedy w sposób najbardziej dynamiczny zachodziły zmiany w jego funkcjach, kształcie i krajobrazie.

Podróż przez fascynujące i bogate dekady istnienia dzielnicy, w poszukiwaniu odpowiedzi w czym tkwi fenomen współczesnego Wrzeszcza, zilustrowana zostanie pocztówkami, zdjęciami i planami.

Spotykamy się 7 listopada, w czwartek, godzina 18:00 w Klubie Młodego Wrzeszczaka (ul. Wajdeloty 14/2, wejście z prawej strony budynku).
ZAPISY: generacjafundacja@gmail.com

Wykład jest częścią cyklicznych spotkań pt. "Wrzeszczański notes - spacery z twórczym pisaniem"

Jan Daniluk (ur. 1984) - dr historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego .Pasjonat, badacz i popularyzator historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX). Zajmuje się także historią II wojny światowej, w szczególności regionalną w odniesieniu do ziem polskich wcielonych do Rzeszy oraz Prus Wschodnich. W szerszym kontekście bada jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, niemiecką policję, SS i SA. Autor m. in. "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945 (2019), SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia (2013), współautor m. in. Dolny Wrzeszcz i Zaspa (2012), Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy (2014) oraz Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi (2019).

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska