stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy 26 czerwca o godz. 19 do Teatru w Oknie na kolejne spotkanie z cyklu De-konstrukcje TwO. Gościem będzie AnkaFugazi Biernacka.

gru 28

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
sty 18

sobota, g. 18:00

bilety 80 zł
Kup bilet
De-konstrukcje TwO to rozmowa o sztuce współczesnej w kontekście konkretnego zjawiska. Ideą De-konstrukcji TwO jest próba stworzenia przestrzeni dla myśli krytycznej w dyskursie nt. performansu w Polsce, a jego prezentacja w ramach cyklu stanowi punkt wyjścia do konstruktywnych rozmów, jest analizą przypadku, z której możliwe będzie wyciągnięcie dalej idących wniosków odnoszących się do całego zjawiska, jakim jest w sztuce współczesnej performans. Konfrontacja artysty, krytyków artystycznych i publiczności stanowi oś całego spotkania i zakłada sprowokowanie dyskusji, której celem jest zrodzenie głębszej refleksji na temat sztuki współczesnej i trudności związanych z jej recepcją.

AnkaFugazi Biernacka - od 2004 roku zajmuje sie indywidualną pracą twórczą polegającą na realizacji własnych działań z pogranicza teatru, performance, body art. pokazywanych w Polsce i poza jej granicami;- FRICTION International Performance Art Festival - Uppsala/Szwecja 2014- Status Inversus Dialogi Tożsamości Galeria Zajezdnia - Lublin 2014.
- 8. Triennale Sztuki Sacrum - performance, grafika, akcja - Częstochowa 2013 - 360º Cykliczny Festiwal Performance - Galeria Efremowa 26 - Lwów 2013.- VI Festiwalu Performance Koło czasu - Torun 2012,- Akcjomat 1 - Galeria Raczej - Poznan 2012, - Galeria Dzyga - Lwów 2009- MediaDepo Tydzień Sztuki Aktualnej - Lwów 2009, - 4. Raciborski Festiwal Sztuki Ciało. Duch. Miasto - Racibórz 2008 - I Tarnogórska Femina - Blok Performance - Tarnowskie Góry 2008, - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala 2007, 2008 - Galeria Miejska Wrocław - Zdarzenia Festiwal Kultury Alternatywnej 2006, 2008 - Lublin, - 6 Międzynarodowy Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia - Tczew 2005, - Galeria Szara - Cieszyn 2004 Zrealizowała w sumie ponad 20 akcji i działań.

Magazyny, Takie moje.. ver.1 (2005), Takie moje ... ver.2, Wołanie, Milczenie (2006), Matki Polki Ósmy Marca, Adam & Ewa - wspólnie z Dominikiem Złotkowskim, Fast Love Fast Sex, Mudra (2007), Mal aimee (2008), Kure z siebie robie, Pomnik (2010), Prowincja to stan umysłu - metki, Przejście, Każdy ma swojego idola (2011), W oknie, Takie moje... ver.3, Natura, Takie moje... ver.4.(2012), Jestem figura ograniczana, On/a/i - wspólnie z Dominikiem Złotkowskim, Milczenie II (z Dominikiem Złotkowskim), Matka, Związki organiczne (2013). Niezależna organizatorka, która przez kilkanaście lat przy okazji różnych projektów i akcji, zajmowała się działaniami animacyjnymi, polegającymi na organizacji imprez kulturalnych i konsolidacji środowisk artystycznych Częstochowy, a także prezentowaniem artystów z innych części Polski i świata. Z jej inicjatywy zapraszani byli do Częstochowy tacy artyści jak Dominik Złotkowski, Grupa Suka OFF, Grupa Teatralna Kolektyw, organizowane były warsztaty teatralne. Jest m.in. autorka pierwszego projektu Festiwalu Teatrów Ogródkowych oraz Festiwalu Monodramów - obecnie 42-200, pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu Działań Performatywnych OFF sceniczny 2006, 2012, 2013, była koordynatorka sceny teatralnej Festiwalu Kultury Alternatywnej Frytka OFF (2011 - 2013), współorganizowała Festiwal Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ 2011. Koordynowała teatralny projekt "Wspólna scena" realizowany w ramach programu "Młodzież w działaniu". Współpracowała z Teatrem from Poland, wcześniej Teatr WIFiFi 1997-2006, Teatrem Blee. Grała w Teatrze Jednego Wiersza w Opolu, w Teatrze Narybek From Poland, Teatrze Zmyslovi, na częstochowskiej scenie Błazen, a także w Ukrainskim Teatrze Dramatycznym "My" we Lwowie. Stypendystka Marszałka Województwa Slaskiego (2006) oraz Prezydenta Miasta Częstochowa w dziedzinie teatru (2006,2007,2008). Uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Monique Stalens z paryskiego Teatru Atelier (2007, 2008). W 2003 roku przy reżyserskiej pomocy Jarosława Filipskiego zrealizowała monodram Tutaj nas jeszcze nie było nagrodzony na wielu festiwalach w Polsce. W 2009 roku odbyła sie premiera monodramu M. zrealizowanego wspólnie z Karolem Rebiszem z Teatru Bocznego z Lublina. Spektakl zdobył w sumie kilkanaście nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granica.

Ze względu na założenia programowe i rozwojowy charakter spotkań De-konstrukcje TwO zostały przewidziane również, jako kurs, na który studenci, absolwenci kierunków artystycznych oraz słuchacze Akademii 30+ mogą się zapisać wg. następujących zasad:

- wpłacenie wpisowego (12 zł- w postaci zakupionego biletu- przed wydarzeniem),
- wpisanie się na listę uczestników kursu (wpisanie wymaga podania adresu e-mail, imienia i nazwiska oraz okazania legitymacji studenckiej/indeksu Akademii 30+),
- regularne uczęszczanie na spotkania w ramach cyklu De-konstrukcje TwO (planowo przewidujemy 6 spotkań w okresie od stycznia do czerwca br.).

Zdeklarowany uczestnik kursu będzie mógł brać udział w kolejnych spotkaniach w ramach De-konstrukcji TwO bez konieczności płacenia za bilet wstępu, na zasadach pierwszeństwa, a dodatkowo otrzyma od nas drogą mailową:
- szczegółowe informacje dotyczące kolejnego spotkania,
- listę polecanych stron internetowych oraz listę polecanej literatury (źródła, do których warto sięgnąć przed kolejnym spotkaniem celem zgłębienia zagadnienia i lepszego przygotowania się do dyskusji).
Po zakończeniu cyklu osoba, która spełniła wszystkie 3 warunki uczestnictwa otrzyma dyplom Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaświadczający o ukończenia kursu w ramach cyklu De-konstrukcje TwO- 'sztuka współczesna: performans'

Prowadzący spotkania:

Hubert Bilewicz, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Skończył muzealnictwo (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i historię sztuki (Uniwersytet Warszawski), gdzie obronił doktorat w zakresie problematyki polskiej sztuki użytkowej i dizajnu w 20. wieku. Odbył podyplomowe studia w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów pedagogiki zdolności i twórczości UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Bada środowisko tzw. szkoły sopockiej, której zamierza poświęcić rozprawę habilitacyjną. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współpracuje z ogólnopolską inicjatywą środowisk kulturotwórczych na rzecz wolności twórczej i swobodnego dostępu do dóbr kultury Indeks 73. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum. Był współkuratorem trzeciej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w Gdańsku.

Kordian Lewandowski, artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się grafiką komputerową, rzeźbą digitalną i analogową, malarstwem oraz rysunkiem digitalnym i analogowym, video - artem, animacją, video - performensem i muzyką. Urodzony w 1983 w Gdańsku.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z zakresu intermediów i rzeźby obronił w 2008 roku. Tytuł pracy magisterskiej "Estetyka Gier Elektronicznych".
Wystawy:
2013: Mum, I just really need to focus on my art right now, galeria Arsenał, Poznań.
2013: Art Line. Art & new technologies, galeria EL w Elblągu
2013: In/Out Festival, CSW Łaźnia Gdańsk.
2012: O.M.G - Galeria miejska, Wrocław
2012: Art & Apparatus - meeting between art and technology, Ronneby, Szwecja
2012: Anarachia, Galleria Od Nowa, Toruń.
2011: 6th Trienniale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko.
2011: Eternal Bug, Galleria G23, Wrocław.
2010: Sztuka do Gdańska przychodzi umierać Galleria Jesionowa Gdańsk.
2010: Zmierzch Epigonów, Galleria Żak, Gdańsk.
2009: FFikcja i Fikcja, ISW Gdańsk.
2009: 9 konkurs im. Eugeniusza Gepperta, BWA Wrocław.
2008: Majoffka, Modelarnia Gdańsk.
2006: Zimno 4 You Tu, Modelarnia, Gdańsk
BILETY:12/18zł