stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Literacki Sopot 2025

Wydarzenie w ramach

Debata z udziałem Piotra Osęki, Michała Sobelmana i Macieja Zaremby Bielawskiego. Prowadzenie: Jacek Żakowski. Na debatę zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki, Plac Zdrojowy 2.


Piotr Oseka:


Historyk, publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL. Autor książek Rytuały stalinizmu i Marzec '68, My, ludzie z marca a także artykułów historycznych w "Newsweeku", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej". W 2013, za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Michał Sobelman:

Od 1993 rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej. Współautor samouczka języka hebrajskiego. W latach 2008-2009 redaktor naczelny miesięcznika "Słowo Żydowskie."

W 1969 r. wyemigrował do Izraela, gdzie ukończył historię i slawistykę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1981-1992 był pracownikiem naukowym tej uczelni oraz współpracownikiem Instytutu Yad Vashem.


Maciej Zaremba Bielawski

Emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od "Solidarności" - w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.

Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiącach "niepożądanych" obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Można o tym przeczytać w jego książce Higieniści. Z dziejów eugeniki(wyd. Czarne, 2011).

Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży Polski hydraulik... - po polsku: 2008, wyd. Czarne i edycja rozszerzona 2013, wyd. Agora), a po reportażach o szwedzkich lasach (po polsku Leśna mafia, wyd. Agora, 2014) gazeta "Land" w plebiscycie wybrała go "Królem Lasu".

Najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Członek Polskiego PEN Clubu.

Jest mężem Agnety Pleijel, znanej (także w Polsce) szwedzkiej pisarki, z którą przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.