stat
Impreza już się odbyła

Debata HIV / AIDS - stygmat nad stygmatami

Czy w Polsce może dojść do takiej sytuacji jak w Grecji, gdzie w 2012 roku na tydzień przed wyborami parlamentarnymi policja zatrzymały setki podejrzanych o prostytucję kobiet i wykonano im testy w kierunku HIV? O stygmatach związanych z HIV/AIDS porozmawiamy z wybitnymi gośćmi dr Elizabeth Pisani, Kingą Dunin, dr n. Med. Marią Jankowską, Jakubem Janiszewskim i Tomaszem Stawiszyńskim podczas wtorkowej debaty, 3 grudnia, o godz. 19:00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Nie mamy bardziej stygmatyzującego fenomenu we współczesnej kulturze w Polsce niż HIV/AIDS. Możemy być chorzy na raka, ubodzy, możemy być nawet przestępcami. Społeczeństwo odmawia jednak w przestrzeni publicznej prawomocności istnienia wirusa HIV, dróg jego przenoszenia, życia z HIV/AIDS. Po prostu o tym się nie  mówi, nie wypada, budzi strach, powoduje powszechne wyparcie zjawiska. Zajęcie się tematem, to wejście w szarą strefę antropologii, medycyny, socjologii i polityki.

Jakub Janiszewski w swojej książce "Kto w Polsce ma HIV?" poszukuje powodów uprzedzeń wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Zastanawia się dlaczego, przy postępujących osiągnięciach medycyny, życie samych chorych toczy się w ukryciu, na marginesie społeczności zdrowych. Zdrowi przedstawiciele społeczeństwa zdają się nie zauważać "realności" choroby, nikt nie mówi im o zagrożeniu w przystępny sposób. Podczas spotkania zapytamy o stan zdrowia publicznego w Polsce, szczególnie w kontekście epidemiologicznym?

Debata HIV/AIDS - stygmat nad stygmatami prowadzona przez Tomasza Stawiszyńskiego odbędzie się we wtorek 3 grudnia, o godz. 19:00 z udziałem Elizabeth Pisani, Kingi Dunin, Jakuba Janiszewskiego, dr Marii Jankowska w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk)

Elizabeth Pisani, absolwentka sinologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, pracowała najpierw jako reporterka agencji Reuters w Chinach, potem porzuciła zawód dziennikarki na rzecz pracy w sektorze zdrowotnym. Ukończyła studia magisterskie w London School of Hygiene & Tropical Medicine, oraz doktorat w dziedzinie epidemiologii. Napisała książkę o budowaniu systemu zapobiegania i leczenia HIV/AIDS. Pisani polemizuje w niej z szeregiem utartych przeświadczeń na temat epidemii, szczególnie zaś podkreśla szkody, do jakich może doprowadzić pokusa lansowania uniwersalizacji rozwiązań z pominięciem kontekstów kulturowych.
www.wisdomofwhores.com

Jakub Janiszewski, dziennikarz radia Tok FM. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Opisał historię czterech młodych kobiet zakażonych wirusem HIV przez Simona Mola i podejmował inne tematy powiązane z HIV - polityką narkotykową. Pokazuje problematykę społeczną w kontekście systemu legislacyjnego i praw człowieka. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", gdzie publikuje reportaże i wywiady. Więcej o książce Kto w Polsce ma HIV?

Kinga Dunin - socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska "Krytyki Politycznej". Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Wieloletnia Felietonistka "Wysokich Obcasów", autorka licznych publikacji, opracowań naukowych oraz książek. Uczy socjologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

dr.n.med. Maria Jankowska - specjalista chorób zakaźnych, nauczyciel akademicki Akademii Medycznej w Gdańsku, zastępca ordynatora oddziału klinicznego dla zakażonych HIV, lekarz Poradni Zakażeń Retrowirusowych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Doświadczenie kliniczne w leczeniu zakażenia HIV od 1986. Posiada certyfikat edukatora w zakresie HIV/AIDS wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Laureatka odznaki "Czerwonej kokardki" w 2002r.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.