GSA - skrót, który można rozwinąć jako Gdyńska lub Gdańska Scena Alternatywna jest do dziś symbolem poszukiwań, wolności i świeżości. Muzycy z portowego miasta szukali nowych form wyrazu, malarze oraz poeci przekraczali granice słów oraz obrazów. Łączyły ich nieustanne poszukiwania przekazu - zindywidualizowanej wiadomości skierowanej do społeczeństwa, zaszyfrowanej w tworzonych przez nich dziełach.
Działająca tu scena charakteryzowała się kolorami oraz precyzją muzyczną która w niczym nie odbiegała zachodnim alternatywnym formacjom, a działo się to w czasach permanentnych niedoborów materiałów do tworzenia, kabli, strun czy membran głośników. Koncerty takie jak Nowa Scena czy I Zlot Cynicznej Młodzieży Atomowej organizowane przez MCK kształtowały kulturotwórczo trójmiejską młodzież.
Podczas debaty historia GSA będzie przeplatać się z teraźniejszością. Jaki wpływ na współczesną scenę muzyczną wywarły formacje z tamtych czasów? Czy energia, która wówczas się wytwarzała może być wygenerowana współcześnie? Jak wyglądały kulisy przygotowywania występów, działania i wreszcie - jaki był w tym wszystkim przekaz?
Debata związana jest z wystawą "Przekaz. Gdyńska Scena Alternatywna", które zagości w Muzeum Miasta Gdyni już 29.06.2019 roku.
W debacie wezmą udział:- Waldemar Rudziecki (MCK)
- dr Anna Idzikowska-Czubaj (historyk kultury)
- Piotr Baranow (Pancerne Rowery)
- Robert Ułamek (Bom wakacje w Rzymie, Marylin Monroe)
- Sławomir Porębski (Sze Sze, Rocka's Delight, Marylin Monroe)
- Marek Rogulski (artysta multimedialny)
- Roman Sebastyański (Pancerne Rowery)
- Basia Burczyk-Wilanowicz (MCK)
- Jacek "Cent" Tomczak (Joanna Dead)
- Piotr Pawlak (Muzyk, producent muzyczny)
- Robert Dobrucki (No Limits, Doktor Granat)
Moderacja: dr Jacek Friedrich