stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Debata klimatyczna i warsztaty roślinne w Bibliotece Gdynia

Zapraszamy Was debatę klimatyczną online: (U)chrońmy się przed katastrofą. Będziemy rozmawiać o ekologii, rozwiązaniach, które muszą być wdrożone, aby w miastach żyło się zdrowo i bezpiecznie, a także - a może przede wszystkim - o działaniach, które możemy podejmować we własnych domach i w najbliższym otoczeniu, by pomóc środowisku.

Co ważne, punktem wyjścia w dyskusji będą tematy, które wskazaliście podczas sondy ulicznej oraz w ankiecie na naszej stronie na Facebook'u. To będzie Wasza debata!

24 lipca (piątek), godzina 17.00. Transmisja na fanpage'u Biblioteki Gdynia.

Rozmówcy w debacie online:

Katarzyna Boni - publicystka i reportażystka specjalizująca się w pisaniu o Azji, w której spędziła 4 lata. Autorka książek "Auroville. Miasto z marzeń", "Ganbare! Warsztaty umierania". Razem z Wojciechem Tochmanem napisała "Kontener".
Ukończyła Kulturoznawstwo na UW i Psychologię Społeczną na SWPS, a także Polską Szkołę Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od dziesięciu lat współpracuje z największymi magazynami podróżniczymi na polskim rynku. Publikuje również w Dużym Formacie, Piśmie i Kontynentach.
www.katarzynaboni.com

Prof. Julia Fiedorczuk - wybitna poetka, tłumaczka i krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018. Autorka takich tytułów jak: "Pod słońcem", "Nieważkość" i "Listopad nad Narwią".
Pełni funkcję adiunkta w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki.

Stanisław Łubieński - ukrainista i kulturoznawca. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę "Dwanaście srok za ogon" otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia.
Autor bloga Dzika Ochota. Spod jego pióra wyszły takie tytuły jak: "Książka o śmieciach", "Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie" i "Pirat stepowy".

Dyskusję poprowadzi Natalia Soszyńska.

------

Drugą częścią naszego wydarzenia dla klimatu będą roślinne warsztaty stacjonarne, które odbędą się w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15.

25 lipca, godz. 11.00 - 12.30

Sylwia Wrona - architektka krajobrazu oraz absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprowadzi warsztaty "Balkonowe rośliny miododajne".(Zielona Wrona, www.zielonawrona.pl).

Każdy z uczestników wykona aranżację w drewnianej skrzyneczce z 5 gatunków bylin miododajnych, dostosowanych do wzrostu w warunkach balkonowych. Uczestnicy dowiedzą się, które byliny miododajne możemy posadzić na balkonie, jakie owady będą je odwiedzały oraz w jaki sposób komponować gatunki roślin, prawidłowo je sadzić, a potem pielęgnować.

Ponadto podczas warsztatów pokażemy uczestnikom, w jaki sposób wykonać poprawne poidełko dla owadów pożytecznych. Poidełko można ustawić w każdym miejscu na zewnątrz.

Na warsztatach zapewniamy wszystkie materiały oraz sadzonki niezbędne do wykonania kompozycji.

️Ilość miejsc jest ograniczona. Warsztaty na zapisy. Chętnych powyżej 12. roku życia prosimy o przysłanie maila na adres: promocja@bibliotekagdynia.pl z dopiskiem "Warsztaty roślinne" w temacie oraz podanie swojego numeru kontaktowego.

Projekt Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdynia.