Co oznacza dziś performans? Czy to naprawdę nowa forma artystycznej ekspresji, czy może tylko kontynuacja odwiecznego dążenia do przemiany życia w dzieło sztuki, a dzieła - w sposób na życie? W toku prelekcji Démosthènes Davvetas - profesor w Institut dʼÉtudes Supérieures des Arts Uniwersytetu Paryskiego, współpracujący z takimi artystami, jak Joseph Beuys, Andy Warhol, Cy Twombly, André Masson czy Marina Abramović - prześledzi powracające w historii sztuki ślady pragnienia, by każdy mógł poczuć się artystą i zarazem uczynił ze sztuki cząstkę swojego życia.
Schopenhauer, Nietzsche, greccy tragicy i filozofowie presokratejscy (zwłaszcza Heraklit) zgodziliby się z Oscarem Wilde'em, gdy mawiał, że "życie imituje sztukę znacznie bardziej niż sztuka imituje życie". Na przykładach dzieł Beuysa i Abramović Davvetas pokaże, jak człowiek potrafi żyć w sposób artystyczny, z jaką inwencją podąża za swoim wewnętrznym głosem i... kosmiczną energią.
Demosthenes Davvetas, ateński poeta, filozof, performer. Publikował między innymi w "Art Forum", "Art in America", "Art Studio", "Beaux-Arts Magazine". Od 1982 roku prowadzi kolumnę kulturalną w "Risk". Doktorat z estetyki uzyskał na Uniwersytecie Paryskim, gdzie dziś jest profesorem w Institut dʼétudes supérieures des arts (prowadzi zajęcia z Poezji i Sztuki Nowoczesnej). Uczył filozofii i sztuki na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach, na Uniwersytecie Peloponeskim i Pireusu, w Strate Collège w Sevres oraz paryskim Créapole. Prowadził seminaria z filozofii i sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu i z filozofii sztuk stosowanych w Szkole Inżynierskiej Uniwersytetu Patras. Pracował z takimi artystami, jak Beuys, Warhol, Basquiat, Twombly, André Masson czy Marina Abramovich, a obecnie z Tonym Craggym.