"W głębi odbicia" to unikatowe połączenie tradycji i nowoczesności. Oskar Zięta zaprojektowane przez siebie meble i obiekty rzeźbiarskie umieścił we wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena. To okazja, aby zobaczyć jak wyglądają obok siebie historyczne przedmioty i nowoczesny design, w tym lśniące krzesła, stoły i rzeźby wykonane ze stali wypełnionej sprężonym powietrzem. Zobaczcie, czym charakteryzowała się kreatywność kiedyś i dziś oraz czy we współczesnych lustrach możemy przeglądać się tak samo, jak w tych sprzed 300 lat...
W zabytkowych wnętrzach dwóch oddziałów Muzeum Gdańska, w projektach wykonanych ze stali, miedzi i aluminium dostrzec można tytułową "głębię odbicia", w której zabytkowe przestrzenie, dzieła sztuki i muzealne eksponaty ulegają transformacji w refleksach błyszczącej, wypolerowanej stali.
Wystawa w Gdańsku to kolejna interwencja Oskara Zięty w zabytkową przestrzeń i podjęcie dialogu tradycji z nowoczesnością. Mistrz stali sięga do tajemniczych głębin i marynarskich legend. Przywołuje mitycznego Krakena, postrach armad i żeglarzy, by przypomnieć, że to, co nieprzewidywalne, istnieje...
W twórczości Zięty spełnia się futurystyczna wizja projektowania, a jego śmiałe projekty są przykładem wpływu nowych technologii na współczesny design i sztukę.
Wystawę zobaczysz w Dworze Artusa i Domu Uphagena do 28 listopada br.
Oskar Zięta - architekt, artysta i projektant procesów. Stworzył ponad 200 oryginalnych form użytkowych, w których wypracował własny rozpoznawalny styl. Autor rzeźb, które manifestują jego pełne pasji eksperymentalne podejście do projektowania. Głównym paradygmatem jego twórczości jest eksplorowanie formalnych i technicznych właściwości metalu przekształcanego przy wykorzystaniu autorskiej technologii FiDU.