stat
Impreza odwołana

Stocznia w Dialogu. Ruszają konsultacje społeczne prywatnego inwestora - SCG (Stocznia Centrum Gdańsk). (Młode) Miasto otwarte - właśnie tego oczekują gdańszczanie a także przyszli mieszkańcy Młodego Miasta, czyli rodzącej się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej nowopowstającej dzielnicy Gdańska. Udowodnił to zakończony w grudniu 2021 roku proces konsultacyjny "Młode Miasto.

14 listopada - 19 grudnia 2024, g. 17:30

Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
Przyszłość dzielnicy" zainicjowany przez Architekta Miasta Gdańska. Był to pierwszy krok procesu budowania wspólnej wizji tego jak powinien wyglądać ten obszar miasta, w zamierzeniu łączący nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń miejską z zachowaniem historii i tożsamości miejsca. Dziś z własnymi konsultacjami startuje SCG, właściciel nabrzeżnej części terenów postoczniowych (Półwysep Drewnica). Nowe konsultacje, pod nazwą Dialog, rozpoczną się 27 stycznia.

Zakończony niedawno proces konsultacyjny z mieszkańcami, a także przeprowadzone warsztaty i panele eksperckie potwierdziły, że wizja przyszłości zarówno Gdańska, jak i nowych jego dzielnic ogniskuje się wokół idei miasta otwartego, inkluzywnego, przyjaznego, "15-minutowego" i wypełnionego zielenią. Dokładnie takiego Młodego Miasta chcą mieszkanki i mieszkańcy Gdańska.

Spółka SCG, prywatny inwestor i właściciel centralnych terenów Młodego Miasta (Półwysep Drewnica) leżących wzdłuż nabrzeża, planuje kontynuować rozpoczętą politykę otwartości i dialogu. Dlatego, w ramach nowych, szczegółowych konsultacji dotyczących zabudowy centrum Młodego Miasta zaprasza do dialogu społecznego mieszkańców, aktywistów, ekspertów, przedstawicieli samorządów oraz inwestorów.

Wszystkie spotkania (5 edycji) w ramach Dialogu będą otwarte dla zainteresowanych. W ich trakcie zostanie zaprezentowana m.in. nowa koncepcja zagospodarowania terenów wzdłuż nabrzeża, której autorem jest jedna z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych JEMS Architekci. Odbędą się również warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne.

Do przeprowadzenia Dialogu inwestor zaprosił też niezależną organizację pozarządową Inicjatywa Miasto, zaś partnerem konsultacji jest Miasto Gdańsk. Wszystkie wydarzenia Dialogu odbędą się w NOMUS-ie Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14. Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 stycznia 2022 roku, o godzinie 17.00 i tego dnia zostanie zaprezentowana koncepcja zabudowy terenów SCG. Planowane zakończenie konsultacji to 17 marca 2022 r.

Do udziału w konsultacjach szczególnie zachęca Krzysztof Sobolewski - prezes spółki SCG, organizatora Dialogu.

"Zależy nam, żeby w czasie warsztatów wspólnie z interesariuszami opracować jak najlepszy plan funkcjonalny dla terenu SCG, aby była to przyjazna przestrzeń, o której każdy będzie mógł powiedzieć, że chętnie tam przychodzi, czuje się tu dobrze i lubi spędzać czas. - mówi Krzysztof Sobolewski.- Planujemy wprowadzenie wszystkich funkcji miejskich, które spowodują, że będzie to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic Gdańska do życia, pracy i spędzania czasu wśród przyjaciół i rodziny. Kluby, galerie i punkty gastronomiczne na naszym terenie cieszą się olbrzymią i wciąż rosnącą popularnością i chcemy, aby również w przyszłości miejsca te wypełniała żywa i aktywna społeczność. Jako pierwsi wspólnie z mieszkańcami chcemy wypracować plan funkcjonalny i pomysł na zagospodarowanie przestrzenne, aby każdy mógł czuć się na Młodym Mieście u siebie."

Daty, tematy i podsumowania kolejnych spotkań znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://scg.pl/dialog