Styl polski w muzyce baroku to zjawisko wyjątkowe. Doceniany w całej XVIII-wiecznej Europie, wymieniany przez ówczesnych znawców gustów muzycznych, jako jeden z głównych stylów obok włoskiego, francuskiego i niemieckiego. Dzisiaj nieco zapomniany, pomijany, jak niestety większość naszego dziedzictwa narodowego.
Co ciekawe styl ten nie był szczególnie sławiony przez polskich kompozytorów epoki baroku, których artystyczne ambicje bliższe były twórczości włoskich mistrzów sztuki muzycznej. Zapatrzeni w zagraniczną modę, niemal zupełnie zapomnieli o "radosnym, błyskotliwym, symetrycznym, pełnym harmonii i umiarkowania" stylu alla pollaca. Na szczęście na ratunek muzyce polskiej przyszedł ...Niemiec, Georg Philipp Telemann. Kompozytor, który część swojego życia spędził w Żarach na Dolnych Łużycach, piastując posadę kapelmistrza na zamku hrabiego Erdmanna II von Promnitza, niejednokrotnie miał okazję zetknąć się z prawdziwą ludową muzyką polską, która wywarła na nim olbrzymie wrażenie:
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
"Trudno wprost uwierzyć, jak cudowne pomysły mają tacy dudziarze czy skrzypkowie, kiedy podczas przerwy w tańcach zaczną fantazjować. Człowiek uważny zaopatrzyłby się w ciągu tygodnia w zapas pomysłów na całe życie. (...) W tym stylu pisałem później różne wielkie koncerty i tria, które przybrałem we włoską szatę ze zmiennymi adagiami i allegrami."
I tak oto ten niemiecki kompozytor stał się jednym z największych orędowników stylu polskiego, rozsławiając go na całą Europę. W ślady Telemanna poszło wielu innych wybitnych kompozytorów ze słynnym Johannem Sebastianem Bachem na czele. Muzyka w stylu polskim stała się modna na wszystkich dworach XVIII-wiecznej Europy, gdzie niemal na każdym balu obowiązkowo musiał pojawić się danse polonais - czyli "taniec polski". Jak bardzo styl polski ceniony był w ówczesnych czasach może posłużyć fragment opisu poświęconego temu tematowi nakreślony przez cenionego krytyka muzycznego, Johanna Adolfa Scheibego (1708-1776): Pominąwszy fakt, że ów styl muzyczny uwielbiany jest dziś głównie ze względu na określone tańce, to z doświadczenia wiadomo, że ten rodzaj nie tylko, że jest wykorzystywany przy wszelkich możliwych okazjach, ale też wydaje się wprost trudny do zastąpienia czymkolwiek.
Zapraszamy dnia 5.12.2014 (piątek) o godzinie 18:00 do wysłuchania koncertu poświęconego stylowi polskiemu w twórczości kompozytorów europejskich epoki baroku. Wśród wykonanych utworów znajdą się kompozycje Jana Dismasa Zelenki oraz Georga Philippa. Telemanna. Wykonawcami będzie zespół Gdyńskiej Orkiestry Barokowej Sinfonia Nordica, który po raz pierwszy wystąpi w nowej Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskegow Gdyni. Koncertowi towarzyszyć będzie krótki wykład na temat muzyki polskiej w twórczości zagranicznych kompozytorów.
Serdecznie zapraszamy.