Obój - słodki jak trzcina, z której, nota bene, zrobiony jest jego stroik. Jego niesamowite walory dźwiękowe dostrzegali kompozytorzy wielu epok, ale nade wszystko ukochali go muzycy w czasach, gdy powstał - czyli w baroku.
Wszyscy wielcy kompozytorzy tego okresu prześcigali się w płodzeniu wyjątkowych dzieł na ten anielski instrument, a budowniczowie obojów, widząc tak wielkie zainteresowanie tej nowoczesnej odmiany fletu prostego wychodzili na przeciw oczekiwaniom ludu i tworzyli nie tylko doskonałe oboje, ale również wiele jego odmian.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
I tak powstał ukochany przez J.S. Bacha obój d'amore (miłosny), wyjątkowo ciekawy obój da caccia (czyli myśliwski), a nawet obój basowy. Jak bardzo instrumenty te wyglądem i brzmieniem różniły się od dzisiejszej wersji oboju używanego w orkiestrze symfonicznej będą mieli Państwo okazję przekonać się już
3 czerwca w
kościele p.w. św. Karola Boromeusza w Gdyni o godz. 20:00 za sprawą
Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica oraz solisty
Marka Niewiedziała, który będzie snuć opowieść o oboju nie tylko muzyką lecz również słowem. Oprócz tego, że oboiści potrafią mówić nie tylko o stroikach, będziemy mieć okazję przekonać się jak brzmiała muzyka Bacha i Haendla na instrumentach z epoki baroku i jak, mimo upływu wieków, bliska potrafi być ona naszemu sercu.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie www.sinfonianordica.com
data: 3 CZERWCA 2012 r. niedziela, godz. 20:00
miejsce: kościół pw. Św. Karola Boromeusza w Gdyni, Wielki Kack (Osiedle Fikakowo) ul. Górnicza 42
W programie:
Georg Friedrich Händel (1685 - 1759) Allegro z koncertu B-dur HWC 301
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750) Sinfonia z kantaty Ich hatte viel Bekümmernis BWV 21
Georg Friedrich Händel (1685 - 1759) Koncert g-moll na obój, smyczki i b.c. HWV 287
Grave - Allegro - Sarabande: Largo - Allegro
Antonio Vivaldi Sinfonia in C RV 111a Allegro - Andante - Presto
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750) Koncert A-dur na obój d'amore, smyczki i b.c. BWV 1055 Allegro - Larghetto - Allegro ma non tanto
wykonawcy:
Marek Niewiedział - obój barokowy
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica na instrumentach historycznych
organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie MUSICA SACRA
Gdyńska Orkiestra Kameralna SINFONIA NORDICA
Parafia p.w. Św. Karola Boromeusza w Gdyni, Wielki Kack
Urząd Miasta Gdyni
Marek Niewiedział - Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego, Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie oboju barokowego i klasycznego Ku Ebbinge oraz Hochschule für Musik und Theater w Lipsku w klasie Wolfganga Kube.
Od 1998 roku na stałe współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, pełniąc w niej funkcje kierownika sekcji dętej. Jest pierwszym oboistą Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Współpracuje z większością orkiestr i zespołów barokowych w Polsce; jest też często zapraszany do współpracy przez zespoły zagraniczne np. Musica Florea (Praga), Collegium Marianum (Praga), Musica Aeterna (Bratysława), Batzdorfer Hofkapelle (Berlin), Lautten Compagney (Berlin), Exxential Bach (Poczdam), Cammermusik Potsdam.
W 1996 roku został wyróżniony nagrodą Radnych Miasta Poznania za osiągnięcia artystyczne. W listopadzie 2002 otrzymał nagrodę im. Zofii Rayzacherowej dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej na XII Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Jest pomysłodawcą, głównym organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Prowadzi klasy oboju barokowego w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i w Krakowie.
Gdyńska Orkiestra Kameralna SINFONIA NORDICA powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej (pod nazwą Sinfonietta Nordica). Zespół uczestniczył w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie.
Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz współorganizuje liczne wydarzenia kulturalne.
SINFONIA NORDICA koncertowała zarówno w Polsce, jak i zagranicą (m. in. we Francji - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).
Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza, współpracując przy tym z wieloma cenionymi artystami z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Jarosławem Thielem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai.
Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i dyrygenta Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej SINFONIA NORDICA pełni Bernardeta Braun, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań. Trzon orkiestry stanowią muzycy zafascynowani muzyką epoki baroku, studiujący pod okiem wybitnych osobowości europejskiej sztuki historycznego wykonawstwa. Ideą przewodnią zespołu jest przybliżenie trójmiejskiej publiczności oryginalnego brzmienia utworów dawnych mistrzów.