stat
Impreza już się odbyła
Muzyka w zabytkach Gdyni. Dialogi ze sztuką.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Już w niedzielę 14 czerwca 2009 roku o godz 19:00 kolejny koncert: "Muzyka w zabytkach Gdyni". Tym razem "Dialogi ze sztuką" odbędą się w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Gdyni (Wielki Kack). Usłyszymy Symfonię nr 26 Lamentatione J. Haydna oraz Symfonię nr 8 D-dur F. Mendelssohna w wykonaniu Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica, którą zadyryguje koncertmistrz Zbigniew Pilch.

W trakcie muzycznego dialogu przybliżony zostanie kolejny zabytek Gdyni. Początki pierwszego kościoła parafii św. Wawrzyńca przypadają bowiem na wiek XIII. Podczas koncertu przedstawione zostaną dzieje obecnego pięknego kościoła.

"Muzyka w zabytkach Gdyni" jest częścią większego cyklu kulturalnego "Dialogi ze sztuką" organizowanego przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra, Gdyńską Orkiestrę Kameralną Sinfonietta Nordica, Urząd Miasta Gdyni i Parafię Św. Mikołaja w Gdyni. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gdyni.

Program:
J. Haydn - Symfonia nr 26 d-moll Lamentatione
F. Mendelssohn - Symfonia 8 D-dur

Koncertmistrz/dyrygent: Zbigniew Pilch
Orkiestra: Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica

Kiedy: 14 czerwca 2009r. godz 19:00
Gdzie: kościół pw. Św. Wawrzyńca Wielki Kack ul. Źródło Marii 18

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica
Parafia Św. Wawrzyńca Gdynia Wielki Kack
Urząd Miasta Gdyni

Partner: Muzeum Miasta Gdyni

Serdecznie zapraszamy do wspólnego muzycznego dialogu.
Wstęp wolny.

Informacje o wykonawcach:
Zbigniew Pilch - ukończył AM w Krakowie w klasie prof. Z. Szlezera. Specjalizował się w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Z. Kaczmarskiego. W 1997 roku był finalistą konkursu im. P.Locatellego w Amsterdamie. Współpracował z niemal wszystkimi zespołami muzyki dawnej w Polsce. Przez szereg lat był członkiem Sinfonietta Cracovia. Wielokrotnie prowadził kursy na Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Żywcu.

Od 2006 roku jest III dyrygentem Orkiestry Filharmonii we Wrocławiu.
Wykłada skrzypce barokowe i altówkę barokową na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Jest koncertmistrzem orkiestry Harmonologia i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.
Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. Prowadzi kursy mistrzowskie w ramach Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy i Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Koncertuje jako solista i kameralista. Za granicą współpracuje z fińską Battalia, duńskim Concerto Copenhagen, Belgijskim Collegium Vocale z Gandawy, hiszpańskim Al Ayre Espanol, czeską Musica Florea.

Jest skrzypkiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach obejmujących muzykę instrumentalną od XVI do XXI wieku. Koncertuje jako solista, kameralista i koncertmistrz, grając na skrzypcach, altówce i violi d'amore. Jako pierwszy w Polsce wykonał na skrzypcach barokowych wirtuozowskie koncerty Vivaldiego, Locatellego, a także Haydna i Janiewicza. Wykorzystując instrument Louisa Bernardela z 1876 roku, sięga po kaprysy Lipińskiego, Wieniawskiego i Paganiniego.

Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Orkiestra specjalizuje się w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, również na kopiach instrumentów historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J.Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, a także kompozycje współczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza.
Zespół stanowią młodzi muzycy, którzy współpracowali z wieloma cenionymi artystami
z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica pełni Bernadeta Wujtewicz, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.

Sinfonietta Nordica uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica już kolejny raz jest współorganizatorem cyklu "Muzyka w zabytkach Gdyni. Dialogi ze sztuką".