stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W niedziele 20 maja oraz 3 czerwca 2012 r., w ramach projektu DIALOGI ZE SZTUKĄ 2012, odbędą się koncerty z cyklu TEATR INSTRUMENTÓW, wykonane na instrumentach historycznych. Oprócz barokowych skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu usłyszymy flet traverso i obój barokowy.

sty 13

poniedziałek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
kwi 28

poniedziałek, g. 20:00

Gdynia,
bilety 286 zł
Kup bilet
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica ma zaszczyt zaprosić wszystkich melomanów oraz wielbicieli muzyki dawnej na koncert: TEATR INSTRUMENTÓW w odsłonie pierwszej ZACZAROWANY FLET z muzyką J.S.Bacha i A. Vivaldiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Mozart pisał, że jest czarodziejski, Hrabal, że jest zaczarowany, a jak jest naprawdę? Jak to możliwe, ze zwykła, średniej długości rurka potrafi oddać tyle rozmaitych stanów i emocji, których nawet doskonała mowa ludzka nie potrafi opisać? Czy to rzeczywiście są jakieś czary?

Na przestrzeni wieków były budowane w drewna, z różnych metali (w tym srebra i złota), z kości słoniowej, a nawet z kryształu. Zmieniały się razem z czasami, w których żyli ich twórcy. Wiele podręczników opisuję tę transformację jako rozwój. Jeśli tak jest i dzisiejsze metalowe flety są wysoce doskonalsze niż te drewniane sprzed 200, 300 lat, to czemu tak chętnie dziś wracamy do brzemienia ukochanego instrumentu Fryderyka Wielkiego?

Zapraszamy wszystkich do muzycznej podróży z fletem na czele poprzez wieki kultury europejskiej. Naszym przewodnikiem będzie Paweł Książkiewicz, solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Zaprezentuje historyczne flety traverso: zarówno barokowy jak i klasyczny, a także flet piccolo. Towarzyszyć mu będą muzycy Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica, zespołu specjalizującego się w grze na instrumentach dawnych.

Tego wieczoru usłyszymy II Suitę orkiestrową h-moll J.S. Bacha, Koncert fletowy "Il Gardellino" A.Vivaldiego oraz Sinfonię A-dur G.Tartiniego. Zapraszamy w niedzielę 20 maja 2012 roku na godz. 19:00 do kościoła św. Józefa, Gdynia Leszczynki (stacja SKM Gdynia Grabówek).

Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie www.sinfonianordica.com

data: 20 maja 2012 r. niedziela, godz. 19:00
miejsce: kościół pw. Św. Józefa, Gdynia Leszczynki, ul. Ramułta 13
w programie:
J.S. Bach, Suita h-moll, G.Tartini, Sinfonia A-dur, A.Vivaldi, Koncert "II Gardellino"

wykonawcy:
Paweł Książkiewicz - flet traverso, prelegent
Bernardeta Braun - skrzypce barokowe/ dyrygent
Angelika Leśniak - skrzypce barokowe
Zuzanna Wujtewicz - altówka barokowa
Natalia Kasperczyk - wiolonczela barokowa
Michał Bąk - kontrabas
Aleksander Przeradowski - klawesyn

organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie MUSICA SACRA
Gdyńska Orkiestra Kameralna SINFONIA NORDICA
Parafia p.w. Św. Józefa, Gdynia Leszczynki
Urząd Miasta Gdyni


Gdyńska Orkiestra Kameralna SINFONIA NORDICA powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej (pod nazwą Sinfonietta Nordica). Orkiestra specjalizuje się w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, również na kopiach instrumentów historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J.Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, a także kompozycje współczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza.

Zespół stanowią młodzi muzycy, którzy współpracowali z wieloma cenionymi artystami z Polski
- z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej SINFONIA NORDICA pełni Bernardeta Braun, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.

SINFONIA NORDICA uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze
studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz współorganizuje liczne wydarzenia kulturalne. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).

Paweł Książkiewicz
- warszawianin, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fletu profesor Elżbiety Gajewskiej. W świat muzyki dawnej wprowadzony przez Lizę Beznosiuk - wybitną flecistkę i pedagoga londyńskiej Royal Academy of Music, u której studiował dawne praktyki wykonawcze i grę na flauto traverso (flet barokowy).

Jego wiedzę i entuzjazm wyróżnił Marek Toporowski zapraszając do współpracy z Concerto Polacco, z którym Paweł Książkiewicz związany jest od momentu jego powstania w 1991 roku. Z zespołem tym występował na wielu polskich i europejskich estradach, a w 1993 zdobył wraz z C.P. nagrodę na konkursie zespołów kameralnych w austriackim Melk. Od 1991 roku jest solistą i kameralistą zespołu instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

Bardzo ceni sobie współpracę z polskimi i zagranicznymi zespołami muzyki dawnej, w tym tak elitarnym jak L'Ensemble Philidor. Koncertował również z Paulem Goodwinem i Rachel Brown. W swoim dorobku ma nagrania archiwalne dla Polskiego Radia (sonaty J.S. Bacha i J.M. Leclaira), Naxos (Haendel), Dux i Musicon.