Dinozaury powracają! Wyjątkowa okazja stanięcia oko w oko z gadami wymarłymi przed 65 milionami lat! Można też zobaczyć, jak wyglądali władcy Ziemi przed dinozaurami, ponad ćwierć miliarda lat temu. Bogata oferta dydaktyczna dla najmłodszych i nie tylko.
W skład wystawy wchodzi blisko
30 modeli naturalnej wielkości wymarłych gadów należących do różnych gatunków. Oprócz drapieżnych i roślinożernych dinozaurów reprezentowane są też gady latające (pterozaury) i ssakokształtne (synapsydy). Wykonanym z tworzywa sztucznego rzeźbom towarzyszą plansze informacyjne, podające nazwę zwierzęcia (a także jej etymologię), jego rozmiary (długość i masę ciała), wiek geologiczny (zobrazowany także na barwnej tabeli stratygraficznej) i miejsce znalezienia jego skamieniałości (jest ono też pokazane na mapie paleogeograficznej przedstawiającej świat w danym okresie). Ponadto krótki opis przybliża ciekawostki dotyczące danego rodzaju, a całości dopełnia ilustracja czaszki lub innych reprezentatywnych części szkieletu).
Ponadto można wziąć udział w pracach wykopaliskowych i odkopaniu szkieletów tyranozaura i sejsmozaura. Konsultantami wykopalisk są specjaliści od tropienia dinozaurów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops”.
Dodatkowo na wystawie można obejrzeć prawdziwe tropy praprzodków dinozaurów (archozaurów) i wczesnojurajskich tyreoforów (dinozaurów roślinożernych), które stąpały po Górach Świętokrzyskich około 200 milionów lat temu (przełom triasu i jury we wczesnej jurze).
Wszystkie eksponowane na wystawie okazy amonitów znalezione zostały w Polsce (Jura Krakowsko-Wieluńska, południowa Polska). Prezentowana kolekcja wielkich amonitów jurajskich i kredowych (w tym jeden z największych polskich amonitów – Lewesiceras mantelli Wright & Wright, który ma średnicę blisko 1 metra!), jest częścią zbiorów paleontologicznych Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi „Phacops”.
Dla wszystkich zwiedzających atrakcją jest
„Dinodesk” – jedyny w Polsce stół multimedialny poświęcony dinozaurom, który pozwala zapoznać się z erą i środowiskiem naturalnym, w którym żyły giganty oraz z różnorodnością gatunków, a także ruchomy model deinonycha - kuzyna welociraptora z "Parku Jurajskiego" Spielberga. Oprawę wystawy tworzy wyjątkowa sceneria trójwymiarowych fotogramów z krajobrazami prehistorycznymi i efekty świetlno -dźwiękowe, przenoszące nas w epokę sprzed ponad 65 mln lat. Każdy zwiedzający może wziąć udział w odkopaniu kości i dokonaniu odkrycia oraz zdobyć Certyfikat Tropiciela Dinozaurów
Wystawa i wykopaliska odbywają się pod nadzorem Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, natomiast konsultantami naukowym wystawy są Profesor Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Karol Sabath z Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.
Do „Parku Prehistorycznego’ – zapraszamy codziennie w godz. 10.00-20.00.
Każdego dnia ciekawe atrakcji i nowe wyzwania.
Organizatorem Parku Prehistorycznego, wystawy „Dinozaurów” oraz wykopalisk jest firma Park Miniatur S.A. z Łodzi, kierowana przez Marka Pisarskiego specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach.
Rezerwacja grup zorganizowanych, tel. 58 699 20 30