stat
Impreza już się odbyła

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Wydawnictwo Akcent oraz Fundacja Konrada Adenauera serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa "Cafe Auschwitz". Odbędzie się ona 12 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, g. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł
gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
Powieść będzie przyczynkiem do debaty o obrazie Auschwitz we wspomnieniach świadków, rozliczeniu krzywd, a także o bolesnej przeszłości i współczesnej Polsce.

W dyskusji udział wezmą: Dirk Brauns - autor książki, Zofia Posmysz - pisarka, była więźniarka KL Auschwitz - Birkenau i Ravensbrück, prof. Paweł Machcewicz - historyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Suleciński.

Akcja powieści niemieckiego pisarza Dirka Braunsa dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD młody nauczyciel w niemieckiej szkole w Warszawie (porte - parole autora) staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Ich spotkanie w kawiarni staje się punktem wyjścia dla ciągu wydarzeń obfitujących w zaskakujące zwroty akcji.

Jak ocenia Zofia Posmysz - była więźniarka obozów koncentracyjnych, pisarka, autorka powieści na motywach, której powstał film Andrzeja Munka "Pasażerka": "To historia bez upiększeń, w poetyce wręcz reportażowej, poruszająca autentyzmem".

Dirk Brauns (ur. 1968 r.) - wychował się w Berlinie Wschodnim. Obecnie mieszka w Monachium. Przez wiele lat pracował w Pekinie i w Warszawie jako korespondent dla gazet i periodyków, między innymi dla "Die Woche", "Berliner Zeitung" i "Wirtschaftswoche". Wydane do tej pory powieści Dirka Braunsa: Berlin - München. Zu Fuss (Z Berlina do Monachium. Piechotą) - wyd. 1997 r., Im Inneren des Landes (We wnętrzu kraju) - wyd. 2012 r.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko - niemieckie.
Książkę nabyć będzie można w promocyjnej cenie 30 zł.
Wstęp wolny.