stat
Impreza już się odbyła

Dizajnarium #4 / Bioplastik: materiałowe strategie projektowania

Podczas warsztatów nauczymy się tworzyć bioplastik na bazie agaru - substancji żelującej z glonów - krasnorostów. Świadomość zagrożenia jakie stanowi zanieczyszczenie plastikiem dla środowiska jest powszechna. Dlatego właśnie bioplastiki, oparte na naturalnych materiałach i biodegradowalne, stają się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych tworzyw sztucznych.

wrz 22

niedziela, g. 11:00

bilety 1 zł
wrz 27

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 150 zł
Dowiedz się więcej o widliku zaostrzonym, czyli krasnoroście, z którego produkuje się agar - substancję żelującą wykorzystywaną zarówno w przemyśle spożywczym, jak i do produkcji bioplastiku. W Polsce widlik zaostrzony to gatunek zagrożony, wyeksploatowany przez działalność człowieka. Porozmawiamy więc o konieczności tworzenia nowych, zrównoważonych materiałów, oraz o skutkach eksploatacji zasobów środowiska.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi metodami wytwarzania bioplastiku, które można z łatwością wykonać w domowych warunkach. Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące poszukiwania przepisów, przetwarzania surowców oraz wykorzystywania ich w praktyce. Efektem warsztatów będzie wykonanie próbek bioplastiku, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą.

Spotykamy się o 13.00 na 100czni w kontenerze warsztatowym na Plaży. Wstęp wolny!


Prowadzący:

Blanka Byrwa:
Projektantka z Gdańska, prowadząca studio architektury wnętrz specjalizujące się w projektach lokali usługowych i w konstrukcjach stalowych. Laureatka nagród w konkursach Architektura Murator "Mieszkanie Młodego Architekta", "Minimum" na Łódź Design Festiwal oraz w konkursie Elle Decoration 2018. Założycielka Fundacji CUMY - byłego Makersapce na Stoczni Gdańskiej. Projektantka bio materiałów, ekspertka w dziedzinie badania bioplastiku, zasobów naturalnych oraz gospodarki cyrkularnej materiałów.

Marcin Kulesza
- młody architekt, projektant wnętrz i wzornictwa. Studiował Architekturę oraz Ekonomię na Politechnice Gdańskiej oraz UAntwerpen. Współtworzy niezależne studio projektowe FAJN.STAFF, gdzie wraz z Blanką Byrwą od kilku lat projektuje (przede wszystkim trójmiejskie) przestrzenie czasu wolnego - kawiarnie, restauracje, kluby, oraz dedykowane projekty meblarskie, eksperymentując z autorskimi rozwiązaniami oraz szukając możliwości projektowych w nurcie reuse/recycle. Współpracował m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Open House, Gdynia Design Days czy Bałtyckim Festiwalu Nauki.