stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dlaczego powinniśmy nadal kochać Grigorescu? Spotkanie z dr. Călinem Stegereanem

Nicolae Grigorescu (1838-1907) powszechnie uznawany jest za narodowego malarza Rumunii. Dzięki studiom w Paryżu i przynależności do nowatorskiej szkoły w Barbizon stał się artystą, który wprowadził rumuńskie malarstwo na drogę nowoczesności. Jego twórczość jest pełna wyobrażeń bujnej natury, piękna chłopskich strojów i wiejskich scen. Jednak w jego obrazach współcześni odnajdywali nie tylko odwzorowanie rumuńskiej wsi i duchowości narodu, ale także wyraz rozleglejszych aspiracji.

7 grudnia 2024 - 9 marca 2025, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
O tym, dlaczego powinniśmy nadal kochać Grigorescu opowie dr Călin Stegerean, kurator wystawy "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu". Podczas spotkania przybliży on postać bohatera wystawy i opowie, dlaczego malarz zasługuje na miano jednego z najważniejszych artystów Rumunii. Poznamy nie tylko aspekty artystyczne i estetyczne jego twórczości, ale przyjrzymy się także duchowemu profilowi artysty, na który składają się pragnienie wiedzy i rozwoju, odwaga, patriotyzm i przykładna etyka osobista przez całe życie.

BIO: dr Călin Stegerean ukończył Instytut Sztuk Pięknych w Klużu-Napoce oraz studia magisterskie w zakresie zarządzania kulturą na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu Babeș-Bolyai. Uzyskał tytuł doktora na Wydziale Literatury Uniwersytetu Babeș-Bolyai na podstawie rozprawy "Sztuki plastyczne i awangardowe czasopisma literackie w międzywojennej Rumunii". Odbył staże naukowe w Institut National dHistoire de lArt w Paryżu oraz na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce. Prowadzi działalność naukową i publicystyczną. W latach 2009-2014 był dyrektorem Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce, a obecnie jest dyrektorem generalnym Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie. Călin Stegerean zorganizował ponad 80 wystaw, które promowały rumuńskie dziedzictwo artystyczne zarówno w Rumunii, jak i we Włoszech, na Węgrzech, w Polsce i Republice Mołdawii. W latach 1985-2022 jego działalność twórcza zaowocowała kilkoma wystawami indywidualnymi, a jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych w Rumunii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech. Jest członkiem Związku Artystów Rumuńskich (UAPR), Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) oraz Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). W 2024 r. został odznaczony przez prezydenta Rumunii Narodowym Orderem Za Zasługi w randze Kawalera.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 28.07.2024 (niedziela)
- czas: godz. 16:00-17:00
- miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie, ul. Cystersów 1
- prowadzenie: dr Călin-Alexiu Stegerean
- wstęp wolny
- nie obowiązują zapisy
- wykład tłumaczony symultanicznie na język polski

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia Polska 2024-2025.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 2025 organizują rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury wraz z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie. W trakcie sezonu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń m.in. wystawienniczych, muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich.