Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, działający przy Akademickim Centrum Kultury UG, przy współpracy z Trójmiejską Grupą Użytkowników Linuxa i Wodną Drużyną Harcerską „Szturmwał” zapraszają na
bezpłatne warsztaty nauki obsługi systemu operacyjnego Linux.Celem warsztatów jest zapoznanie zainteresowanych osób, a szczególnie studentów, z „Linuxem” – jednym z systemów operacyjnych będących alternatywą dla komercyjnego systemu Windows.
Program warsztatów:5 listopada (sobota)godz. 15.00 - Słowo wstępu o systemie Linux i ruchu Open Source
godz.15.30 - Prelekcja przeprowadzona przez członków TLUG oraz pokaz filmu dokumentalnego na przybliżający omawianą tematykę
godz. 17.00 - Prezentacje najpopularniejszych dystrybucji Linuxa: Mandriva, Suse, Debian, Aurox i innych
godz. 18.30 - Instalacja na żywo wybranych dystrybucji wraz z podstawowym oprogramowaniem użytkowym (www, e-mail, office, gg, skype, dc, photoshop, corel, media player, winamp itp.)
6 listopada (niedziela)godz. 9.00 – 15.00 - Warsztaty dla zainteresowanych oraz interaktywna część programu.
Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel.
Informacje o systemie, opublikowane przez Torvaldsa na internetowej liście dyskusyjnej, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce przy rozwoju systemu pracowała już cała grupa ludzi. Znacznie przyspieszyło to jego rozwój – otrzymał on później nazwę „Linux”. Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników różnych dystrybucji Linuksa szacuje się obecnie na wiele milionów na całym świecie.
Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus' Unix). Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax. Nazwa „Linux” informuje nas także, że nie jest to system Unix: Linux Is Not UNIX.
Jakkolwiek teoria ta wydaje się prawdopodobna - Freax = (free+freak+[uni]X), to jednak pewne inne źródła twierdzą, iż nazwa LINUX pochodzi po prostu od połączenia słów: Linus i Minix lub Linus i Unix. Ten dylemat może chyba wyjaśnić tylko sam Linus...
Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail i inne), jako zapory sieciowe (firewall), a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD.
Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania przewiduje się szerokie wejście Linuksa na rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze i kontrwywiad, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym).
Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500. Oprogramowanie dla Linuksa jest najczęściej otwarte i wolne.
Linux jest wolnodostępnym systemem rozprowadzanym na licencji GNU General Public License, co oznacza, że kod źródłowy jest dostępny dla każdego i każdy może dowolnie go modyfikować wedle własnego uznania. Do gałęzi oficjalnej nie jest włączany żaden zamknięty kod, choć możliwe jest dołączanie do jądra modułów komercyjnych.
Moduły w Linuksie mają automatyczne oznaczenia licencji, tak żeby przypadkiem nie został włączony moduł na licencji niezgodnej z GPL (zgodnymi licencjami są GPL, LGPL, Licencja BSD i kilka innych).
Linux jest zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do Linusa Torvaldsa.
Nie istnieje jedna oficjalna wersja GNU/Linuksa, wydana np. dzięki porozumieniu członków projektu GNU oraz programistów Linuksa. Istnieje wielu niezależnych producentów, którzy do wydanego jądra Linux dodają oprogramowanie GNU oraz inne programy (np. BSD BIND). Takie połączenie bibliotek i programów nazwane jest dystrybucją GNU/Linuksa.