stat
Impreza już się odbyła

Dni Świadomości Czerniaka

Już 6 sierpnia mieszkańcy Gdańska i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Gdańsku". Akcja organizowana przez Akademię Czerniaka, przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki "Sarcoma" i Europejskiego Centrum Solidarności oraz pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Gdańska ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na istotę działań profilaktycznych, w tym regularnego badania znamion, umożliwiających walkę z tym nowotworem. Szybkie rozpoznanie pozwala bowiem na niemal 100-procentowe jego wyleczenie.

wrz 22

niedziela

Gdynia
Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Sopot,
bilety 50 - 399 zł
Kup bilet
Czerniak to nowotwór możliwy do rozpoznania gołym okiem, ponieważ najczęściej rozwija się na powierzchni skóry. Może jednak pojawić się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Powstaje w wyniku uszkodzenia skóry, spowodowanego przez jej długotrwałą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV) 1. Każdego roku ten groźny nowotwór zostaje rozpoznany u ponad 4000 osób2. Co więcej, według prognoz prezentowanych podczas ASCO 2022, w Stanach Zjednoczonych do 2040 roku to czerniak będzie drugim najczęstszym nowotworem3. Na szczęście notowany jest także zdecydowany wzrost przeżywalności chorych, będący efektem diagnozowania czerniaków we wczesnym stadium oraz sukcesywnej poprawy dostępu do nowoczesnych terapii.

A jak wygląda sytuacja w województwie pomorskim? Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu dwóch dekad nastąpił ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań na czerniaka skóry, liczba zgonów wzrosła o blisko 60%. Na przestrzeni dwudziestu lat w wyniku zachorowania na czerniaka skóry zmarło 1 465 mieszkańców województwa pomorskiego