stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

13 grudnia 2024 - 3 stycznia 2025, g. 8:00

Wstęp wolny

29 listopada 2024 - 19 stycznia 2025

Wstęp wolny
Dni Wilna
6.08 - 5.09 2010

Wystawa:
Irma Stanaitytė, Dwa, projekt fotograficzny
Aturas Bumšteinas, wideo
Ugnius Gelgude, fotografia, instalacja wideo

Wernisaż: 6 sierpnia, godz. 18:00


Już po raz trzeci w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia prezentujemy prace artystów z Litwy. W tym roku postanowiliśmy odejść od dotychczasowej formuły - muzyka, fotografia - i poszerzyć spektrum naszych zainteresowań. W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace Irmy Stanaitytė, Ugnius Gelgude, Aturasa Bumšteinas, Sauliusa Leonavičius, CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute) oraz filmy Jonasa Mekasa.

Punktem łączącym prace, prezentowane w ramach wystawy, jest ich podejście do estetyki, sposób w jaki "zawłaszczają" i przetwarzają uznane formy obrazowania lub twórczość innych.
W projekcie "Dwa" Irma Stanaitytė zestawia kompozycje, tworzone w domu przez jej ojca, z przedmiotów znalezionych z fotografiami utrzymanymi w oszczędnej, modernistycznej estetyce spod znaku "mniej znaczy więcej". Jej praca to wielowątkowa opowieść o ojcu, jego pasji zbieractwa, kolekcjonowania ale także pytanie o sens tworzenia, klasyczną relację artysta-dzieło-odbiorca.

Arturas Bumšteinas w swoich wideo-performance'ach reinterpretuje klasyczne dzieła awangardy. W "Bumšteinas gra Johna Baldessariego śpiewającego Sole LeWitta" artysta odtwarza muzykę z pracy John Baldessariego śpiewającego słynny manifest sztuki konceptualnej - "Sentences on Conceptual Art" Sol LeWitta. W innym "Stockhausen's Cocktail Bar" wykorzystuje "Studie II" Karlheinza Stockhausena (1954) do przygotowania drinków.

Prace Ugnius Gegudy prowadzą nas przez chaos nocnego życia miasta. Fotografie "Grawitacja" i wideo "Grunwald" wykonane zostały w wileńskich klubach. Niewielkich rozmiarów polaroidowe fotografie kojarzą się z estetyką charakterystyczną dla magazynów modowo-lifestylowych, wideo schematem kompozycyjnym nawiązuje do słynnego obrazu Jana Matejki.

Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska