stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Katedra Skandynawistyki UG zaprasza na Dni Fińskie, które obejmą spotkania i debaty z fińskimi dyplomatami, przedstawicielami władz regionalnych, fińskiego biznesu, oraz środowisk akademickich. W związku z jubileuszowym rokiem Tove Jansson jeden z dni zostanie poświęcony twórczości pisarki. Dni Fińskie zamyka akcent kinowy - projekcje dwóch filmów Lapońska odyseja (2010) i dokumentu Para do życia (2010).

lis 28

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
gru 11

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
Program wydarzenia:

Godz 18.00
Prelekcja pt "Najnowsze kino fińskie: tematyka i twórcy " Marta Maciejewska i pokaz filmu Lapońska odyseja (2010), reż.: Dome Karukoski, Finlandia, 92 min.

godz 20.00
Pokaz filmu Para do życia (2010), reż.: Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia, Szwecja, 81 min.

Wstęp wolny !!!

Miejsce: Aula 1.45 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa



Lapońska odyseja (2010)

Reżyseria: Dome Karukoski
Scenariusz: Pekko Pesonen
Produkcja: Finlandia, Islandia, Szwecja
Zdjęcia: Pini Hellstedt
Czas trwania: 92 min.
Występują: Pamela Tola, Jussi Vatanen, Jasper Pääkkönen, Timo Lavikainen, Konsta Mäkelä

Janne można uznać za życiowego nieudacznika - od dłuższego czasu żyje na zasiłku i nie zamierza tego zmieniać. Jego dziewczyna Inari jest zmęczona tą sytuacją, więc postanawia dać mu ostatnią szansę: jeśli chłopakowi nie uda się kupić cyfrowego TV boxa, odejdzie od niego. Janne o pomoc w zakupie prosi dwóch kolegów. Mężczyźni wyruszają do miasta, jednak po drodze muszą pokonać wiele przeszkód, aby Janne mógł osiągnąć swój cel i zatrzymać Inari przy sobie.



Para do życia (2010)

Scenariusz i reżyseria: Joonas Berghäll, Mika Hotakainen
Produkcja: Finlandia, Szwecja
Zdjęcia: Heikki Färm, Jani Kumpulainen
Czas trwania: 81 min.
Występują: Timo Aalto, Martti Ahman, Pekka Ahonen, Aarne Aksila, Mauno Alasuutari

W tym filmie sauna staje się konfesjonałem - odwiedzający ją mężczyźni zwierzają się sobie z najbardziej osobistych spraw. Nie ma między nimi wstydu, nawet jeśli mają mówić o własnych ciałach. Sauna wyzwala w nich stuprocentową szczerość: nie boją się mówić o emocjach, a czasem nawet zdarzy im się uronić łzę ze wzruszenia. Ten dokument, niejednokrotnie w pełen rubasznego humoru sposób, przełamuje stereotyp Finów jako ludzi zamkniętych w sobie i małomównych.

Prelekcja: Prelekcja będzie dotyczyła problematyki przedstawianej we współczesnej kinematografii fińskiej oraz najpopularniejszych twórców, nagradzanych zarówno w kraju, jak i na zagranicznych festiwalach (m.in. Aki Kaurismäki). W związku z tym zostaną omówione także następujące problemy: kino fińskie jako kino narodowe oraz miejsce filmu fińskiego w kinematografii skandynawskiej.