28 listopada 2012 r., w 385 rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku otwarto wystawę "DO ABORDAŻU!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający mają okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu - abordaż.
Ekspozycja jest przygotowana w sposób, który umożliwia zapoznanie się z tematyką specyfiki walki na morzu, na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków - od starożytności aż do współczesności. Dlatego właśnie na wystawie "DO ABORDAŻU!" są prezentowane bitwy morskie: pod Salaminą (28.09.480 r. p.n.e.), na Zalewie Wiślanym (15.09.1463 r.), pod Oliwą (28.11.1627 r.). Zostaną także omówione działania piratów somalijskich na Oceanie Indyjskim w rejonie tzw. "Rogu Afryki".
Najważniejszą część wystawy stanowi rekonstrukcja fragmentu pokładu działowego okrętu z XVII wieku, na którym znajdują się trzy działa - zwiedzający mają sposobność nie tylko zapoznać się z warunkami życia i służby na dawnym okręcie, ale również mogą przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i... oddać do niego strzał z repliki siedemnastowiecznego działa.
Na wystawie "DO ABORDAŻU!" znajdują się cenne zabytki broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone przez CMM ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku, a całość wystawy dopełnią pokazy uzbrojenia z kolekcji CMM związane z wrakiem szwedzkiego okrętu "Solen", który zatonął w wyniku eksplozji w komorze prochowej podczas bitwy pod Oliwą.
Dodatkowo, na wystawie znajdują się także kopie broni (m.in. elementy uzbrojenia antycznego hoplity i średniowiecznego rycerza), które nie tylko można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.
Ekspozycja "DO ABORDAŻU!" dostosowana jest dla osób z niepełnosprawnością, znajdują się na niej makiety dotykowe obrazujące stan przed i po bitwie, a materiały informacyjne zostały wydrukowane również w alfabecie Braille'a. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (np. nauka fechtunku), a także cykle wykładów dla dorosłych związane z tematyką wystawy.
Projekt "DO ABORDAŻU!" jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach partycypuje także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.