stat
Wydarzenie już się odbyło

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, we współpracy z Fundacją Muzeum Ilustracji, zapraszają na spotkanie z cyklu OKO na książkę:
Dobry znak. 24 września 2024 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42. Rozmawiać będą Patryk Hardziej i Andrzej Tomaszewski.

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
sie'25 21

czwartek, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Międzypokoleniowy dialog cenionych grafików dotyczyć będzie m.in. projektowania logotypów, piktogramów, liter, identyfikacji wizualnej. Czym się różni, a w czym jest podobne do projektowania książek czy plakatów? Skąd czerpać inspiracje? Jak przebiega proces koncepcyjny? Czy technika komputerowa całkiem wyparła metody analogowe?
Porozmawiamy też o spotkaniach z mistrzami, takimi jak Karol Śliwka, Roman Duszek, Jan Hollender czy Leon Urbański i o tym, co wynikło ze znajomości z nimi.

Patryk Hardziej ilustrator, projektant grafik, twórca plakatów filmowych, autor książek z dziedziny historii znaków graficznych oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel Fundacji Karola Śliwki. Pomysłodawca i kurator II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych i Festiwalu Komunikacji Ilustrowanej ILUSTRATOR. Wielokrotnie nagradzany w konkursach branżowych. Zdobywca m.in. nagród KTR (the best of design, studio projektowe roku), Polish Graphic Design Awards (projektant roku), European Design Awards (złoto). Współpracuje z klientami z Polski i zagranicy.

Andrzej Tomaszewski typograf i redaktor. Autor ośmiu książek, m.in. Leksykonu pism drukarskich (1996) i Architektury książki (2011, 201oraz ponad dwustu artykułów o typografii, estetyce druku i historii drukarstwa. Projektant książek i czasopism, bibliofil, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, wieloletni juror i komisarz Konkursu Najpiękniejsza Książka Roku.

OKO na książkę
to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszamy artystów i artystki zajmujących się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawicieli wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek. Zależy nam na wskazaniu czytelnikom roli projektowania graficznego w odbiorze estetycznym literatury, a także przedstawieniu sylwetek i dorobku poszczególnych artystek i artystów oraz przybliżeniu tajników procesu twórczego.

Organizatorzy: WiMBP, Fundacja Muzeum Ilustracji
Partnerzy spotkania: Fundacja Karola Śliwki, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

Koncepcja cyklu spotkań: Aleksandra Sobczak
Projekt graficzny: Małgorzata Ryba Rybicka