stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pierwsza w Polsce olimpiada psich sportów! Agility, Flyball, Obedience, Rally, Top Speed Dog pod jedną banderą DOGOLYMPICS!

w każdą niedzielę (do 23.02), g. 11:00

Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 23.03), g. 11:00, 13:00

Wstęp wolny
Zapraszamy na niepowtarzalny i widowiskowy spektakl psio-ludzkich team'ów w zawodniczej rywalizacji pod dachem sopockiego Hipodromu!

Weź udział, jako kibic, fan i jako zawodnik w konkursach oraz wyścigach, o których dowiesz się na stronach dyscyplin
DOGOLYMPICS - www.dogolympics.com.pl
oraz na FB - www.facebook.com/pages/Dog-Olympics/735802963166180?fref=ts

Dyscypliny Dogolympics:

Agility
Jest dynamicznym sportem opartym na komunikacji przewodnika z psem. Zadaniem psa jest pokonanie toru przeszkód, który składa się z szeregu przeszkód takich jak tunel, stacjonata, huśtawka, slalom, palisada, stół czy kładka. Pies musi pokonać przeszkody w odpowiedniej kolejności i jak najszybciej, nie znając ich układu przed startem. Przewodnik ma czas przed startem na zapoznanie się z układem przeszkód i to właśnie jego zadaniem jest takie poprowadzenie psa, za pomocą komend głosowych i ruchowych, aby pokonał wszystkie przeszkody w odpowiedniej kolejności.

Agility podzielone zostało na trzy klasy wzrostowe
Small do 35 cm w kłębie
Medium 35-43 cm w kłębie
Large od 43 cm w kłębie
oraz na cztery klasy trudności:
A0 ("zerówki", nieoficjalna)
A1
A2
A3

Regulamin Agility podczas Dogolympics został tak opracowany, aby w zawodach mogły wziąć udział drużyny na różnych poziomach zaawansowania w agility. Na przykład jedna z konkurencji "Tunel Way" to tor składający się tylko z tuneli.

Flyball
Flyball jest sportem drużynowym, który można określić jako psią sztafetę.
Na dwóch równoległych torach ścigają się dwie drużyny. W jednym wyścigu ścigają się po cztery psy z każdej drużyny. Czworonogi pokonują na swojej trasie cztery hopki, pobierają piłkę ze specjalnej maszyny tzw. boksu, po czym wracają z piłką tą samą drogą, mijając się z kolejnym psem, który ma do wykonania dokładnie takie same zadanie.
Jest to sport bardzo widowiskowy i budzący dużo emocji.

Na potrzeby Dogolympics drużyny będą ścigały się w systemie dwójkowym.

Rally-o
Rally-o czyli posłuszeństwo na luzie.
Sport ten łączy ćwiczenia posłuszeństwa z agility. Drużyna przewodnik i pies mają za zadanie pokonać tor złożony z szeregu ćwiczeń posłuszeństwa. O tym jakie zadania mają do wykonania informują tabliczki ustawione na torze rally-o. Ćwiczenia posłuszeństwa z jakimi spotyka się na torze rally-o przewodnik i jego pies, to głównie chodzenie na luźnej smyczy, siadanie czy kładzenie się na komendę, zostawanie czy przychodzenie do przewodnika na zawołanie. Przewodnik może mówić, chwalić, zachęcać psa, aby ten chętnie wykonał jego polecenia.

Rally-o zostało podzielone na kategorie wiekowe w których mogą startować dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, jak również na klasy trudności.

Obedience
Obedience czyli posłuszeństwo sportowe. Zadaniem psa jest wykonanie ćwiczeń z zakresu psiego posłuszeństwa w sposób dynamiczny, radosny a zarazem bardzo precyzyjnie. Komunikacja między przewodnikiem a jego psem podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń jest znacznie ograniczona, co wymaga dużej koncentracji i dobrego przygotowania psa.

Na potrzeby Dogolympics regulamin został tak ułożony aby mogły w konkurencjach obedience wystartować psy na różnym poziomie zaawansowania.

I tak na przykład w konkurencji Classic istnieje możliwość nagradzania psa smakołykami czy zabawką, co nie jest możliwe w tradycyjnych zawodach obedience.

Top Speed Dog
Top Speed Dog są zawodami otwartymi dla wszystkich psów, bez względu na rasę.
 Zadaniem psa jest jak najszybsze przybiegnięcie do przewodnika. Pies pokonuje dystans 40m na ogrodzonym torze o szerokości około 1,5m. Czas mierzony jest elektronicznie. Psy przed startem zostają zmierzone i przyporządkowane do odpowiedniej kategorii wzrostowej.

W zawodach Top Speed Dog mogą startować psy w trzech kategoriach:

S (small dogs) - dla psów poniżej 35cm w kłębie

M (medium dogs) - dla psów od 35 cm a poniżej 53 cm w kłębie

L (large dogs) - dla psów od 53 cm w kłębie
oraz w klasie chartów.
 W klasie chartów mogą startować tylko psy z grupy X (FCI) w dwóch kategoriach M (medium dogs) i L (large dogs). Psy z tej grupy mogą startować tylko w swojej klasie.

Przeczytaj także