stat
Impreza już się odbyła

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na Doktowykład pt."Szekspirowski romans wszechczasów jako przebojowy teledysk, czyli o filmie Romeo + Julia Baza Luhrmanna".

gru 30

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny

w każdą sobotę (od 04.01 do 25.01.2025), g. 11:00

Wstęp wolny
"Szekspirowski romans wszechczasów jako przebojowy teledysk, czyli o filmie Romeo + Julia Baza Luhrmanna"

Prelekcja jest próbą opisania fenomenu jednej z filmowych adaptacji romansu wszechczasów, czyli sztuki Williama Szekspira "Romeo i Julia" - wersji z roku 1996, w reżyserii Baza Luhrmanna, zapisywanej "Romeo + Julia". Do dziś jest ona chętnie oglądana i ... słuchana. Aktorzy (w tym ówczesna gwiazda filmowa, aktor pozostający do dziś obiektem zainteresowania widzów i krytyków - Leonardo DiCaprio w roli Romea) posługują się językiem oryginału, tj. z XVI wieku, aczkolwiek akcję przeniesiono w czasy współczesne. Romans toczy się nie w Weronie a w Verona Beach, Monteki i Kapuletti są niczym gangi uliczne i walczą ze sobą m.in. z użyciem broni palnej. Muzyka, również współczesna, jest niezwykle eklektyczna (rock, pop, trip-hop) i znakomicie pasuje do obrazu filmowego - oddaje bogaty świat emocji głównych bohaterów: miłość, nienawiść, strach, radość. Część piosenek powstała z bezpośredniej inspiracji słowami Szekspira - wyboru kluczowych kwestii dla muzyków (ówczesnych topowych artystów m.in. Garbage czy Radiohead) dokonywał sam reżyser. Film jest doskonałym przykładem udanego mariażu sztuki wysokiej oraz kultury masowej. Szekspir, tak jak i w czasach elżbietańskich, trafił do szerokiego grona odbiorców - tym razem dzięki filmowemu medium oraz na bazie popularności teledysków prezentowanych w MTV. Prelekcja będzie przeglądem dotychczasowych analiz filmoznawców, ze szczególnym uwzględnieniem roli muzyki dla popularności przekazu obrazu filmowego.

Słowo o prowadzącej
Anna Ratkiewicz
- Kierownik Działu Edukacji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Z wykształcenia teatrolog i filmoznawca, absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie doktorantka (III rok). Ukończyła kurs z metod pedagogiki teatralnej organizowany przez Instytut Teatralny w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, sekretarz Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego. Od 2008 roku pracownik GTS. Koordynuje i współpracuje przy organizacji projektów lokalnych i międzynarodowych z zakresu edukacji kulturalnej realizowanych przez GTS oraz Fundację Theatrum Gedanense ("Teatr z klasą", "Teatr i Edukacja", "Współpraca ekspertów w zakresie pedagogiki teatralnej z wykorzystaniem dziedzictwa europejskiej klasyki literackiej", "Szeksploracje Kultury", "Letnia Akademia Szekspirowska", "Teatralny Pasjans", "Lira Szekspira", "Moc nauki ze sztuki").

(Regulamin organizacji imprez/wydarzeń kulturalnych znajduje się na stronie Biblioteki).