stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na cykl doktowykładów, które odbędą się w kwietniu, maju i czerwcu w Filii Naukowej.

paź 3

czwartek, g. 12:15

Wstęp wolny
paź 3

czwartek, g. 18:00

Wstęp wolny
Projekt "Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców" to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkania są okazją do prezentacji różnorodnych punktów widzenia na problemy współczesności, pozwalają także na kształtowanie postawy otwartości oraz promowanie współczesnej humanistyki.

"Mitofani. Fanowskie interpretacje mitów greckich"
Martyna Werra

16. kwietnia, poniedziałek, godz. 17:00

Karl Kerényi stwierdził kiedyś, że z badaniami mitologii greckiej jest pewien problem: książki pisze się albo dla uczniów, albo dla naukowców. W pierwszym przypadku mity sprowadza się do dydaktycznych opowiastek, w drugim rozbiera się je na czynniki pierwsze, analizując zawartą w nich symbolikę i tropiąc ślady historyczne. Brakuje natomiast pozycji adresowanych dla zwykłych ludzi, którzy chcą po prostu poznać ciekawą historię. Tę lukę próbują wypełnić autorzy fanowskich interpretacji mitów greckich. Tworzą opowiadania, których akcja toczy się w świecie greckich bogów i herosów. Określają je jako fan fiction, chociaż ich twórczość nie spełnia ścisłych wymagań gatunkowych. Zamierzam omówić przykłady fanowskich opowieści mitologicznych zebranych na portalu Fanfiction.net. Rozpatrzę zarówno interpretacje znanych mitów, jak i historie stworzone przez samych fanów. Poruszę też problem reinterpretacji wizerunków greckich bogów. Podejmę również próbę określenia przyczyn często zaskakującego spojrzenia fanów na mitologię. Mogą oni na przykład próbować przenieść na opowieści mityczne własne doświadczenia. Przedstawię też ciekawe przypadki fanowskich historii, w których bogowie olimpijscy funkcjonują we współczesnych realiach.

"Porozmawiajmy o afazji" 
Magdalena Szaciłowska

14. maja, poniedziałek, godz. 17:00

Afazja w literaturze przedmiotu jest terminem dobrze poznanym, jednak wśród osób, których bezpośrednio nie dotyczy, staje się zagadnieniem obcym. Wydaje się, że powinno być zupełnie na odwrót, zwracając uwagę na fakt, że afazja jest najczęstszym zaburzeniem funkcji poznawczych pojawiającym się po udarze mózgu, a udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu. W wykładzie wyjaśnię słuchaczom problem jakim jest afazja. Opowiem o mechanizmach, które doprowadzają do rozpadu umiejętności werbalnego porozumiewania się, o trudnościach z jakimi spotykają się osoby nią dotknięte oraz przedstawię znane klasyfikacje afazji. Wspomnę również o innych zaburzeniach komunikacji, takich jak: dyzartria, apraksja mowy oraz o tym jak te zaburzenia różnicować.

"Szkice obozowych snów. O czym śnili więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau"
Beata Świacka-Kołczańska

21. maja, poniedziałek, godz. 18.00

Zagłada w Auschwitz-Birkenau była wydarzeniem absolutnym. Więźniowie nie mogli odpocząć od piekła obozu nawet na chwilę. Koszmar Auschwitz wdzierał się nawet do ich snów. Byli więźniowie często podczas nocnej drzemki, na nowo przeżywali wydarzenia z poprzedniego dnia. Granice jawy i koszmarnego snu zamazywały się w obozie Auschwitz-Birkenau. Podczas wykładu chciałabym przedstawić szkic snów, jakie śnili i śnią więźniowie Auschwitz-Birkenau. Należy mieć na uwadze, że nie można określić daty zakończenia Zagłady, ponieważ trwa ona do dzisiaj w ocalałych. Jest obecna w ich snach oraz w bezsennych nocach. Granice jawy oraz koszmarnego snu nie są wyraziste. Ocalałym często śnią się wydarzenia, które miały miejsce w obozie albo we śnie powracają do obozu i historia zatacza koło.

 
"Czy Japonia tylko ryżem stoi? Różne oblicza kuchni japońskiej"
Sonia Czaplewska
22. czerwca,  poniedziałek, godz. 18.00

Kuchnia japońska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Cenione są jej walory smakowe, zdrowotne oraz egzotyka, jaką ze sobą niesie. Królujące w polskich restauracjach sushi narzuca jednoznaczny schemat myślenia na temat tradycji kulinarnej Kraju Wschodzącego Słońca. Gotowany biały ryż, surowa ryba oraz wodorosty jawią się jako podstawowe składniki diety Japończyków. Jednakże kuchnia japońska jest o wiele bogatsza i bardziej złożona, a to, co powszechnie uznawane jest za "tradycyjne" w rzeczywistości miewa nie aż tak dawny rodowód. Celem wystąpienia jest przedstawienie historii japońskiej sztuki kulinarnej oraz współczesnych zwyczajów żywieniowych Japończyków.