stat
Impreza już się odbyła

Dokument w Gdyni

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

28 września - 6 października 2024, g. 10:30

Gdańsk,
bilety 18,90 zł
Kup bilet
W cyklu Dokument w Gdyni publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć filmy: Beats of freedom Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, Dzieci Wehrmachtu Mariusza Malinowskiego, Naszą ulicę Marcina Latałło oraz Tischner - życie w opowieściach w reżyserii Artura Więcka.

Beats of freedom, reż.Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 75 min

Historia rocka i polskiej wolności.

"Beats Of Freedom" jest opowieścią o polskim rocku czasów PRL przedstawioną okiem angielskiego dziennikarza polskiego pochodzenia, Chrisa Salewicza. To film o muzyce, która nie tylko przynosiła ludziom odrobinę wolności, ale również sama była jedną z niewielu dziedzin życia codziennego posiadającą więcej swobody. "Żelazna kurtyna" nie była aż tak szczelna i z Zachodu dochodziły najważniejsze nowości, a czasami przyjeżdżały na koncerty wielkie gwiazdy, jak choćby The Rolling Stones w kwietniu 1967 roku. Te, legendarne już dziś, dwa koncerty zmieniły rockową Polskę. Oba odbyły się w warszawskiej Sali Kongresowej znajdującej się w Pałacu Kultury i Nauki - prezencie Związku Radzieckiego dla Polski. Paradoksalnie, ten znienawidzony symbol władzy komunistycznej, pozytywnie zapisał się w historii polskiego rock'n'rolla stając się niemym świadkiem zmieniającej się historii, symbolem dwóch ścierających się rzeczywistości.

Opowieść prowadzona jest na kilku płaszczyznach. Chris Salewicz spotyka Tomka Lipińskiego (lidera zespołów Tilt i Brygada Kryzys), Piotra Nagłowskiego (menedżera i dziennikarza) oraz Mirka Makowskiego (fotografa i historyka), którzy opowiadają mu nie tylko o znaczeniu muzyki, ale również warunkach tu panujących rysując w tle historię ostatniego półwiecza.

Kolejnymi elementami filmu są radiowa okolicznościowa audycja "Zapraszamy do Trójki" oraz wywiady z przedstawicielami opozycji lat 80. Wykorzystano też materiały zgromadzone do stworzenia sześcioodcinkowej serii "Historia polskiego rocka" (rozmowy m.in.: z Robertem Brylewskim, Kazikiem Staszewskim, Korą Jackowską, Kamilem Sipowiczem, Andrzejem Mogielnickim). Niezwykle barwne są fragmenty filmu dotyczące festiwalu w Jarocinie - swoistej enklawy wolności tamtych lat.

Całości dopełniają wyjątkowe, czasami wstrząsające i szerzej nieznane materiały archiwalne pochodzące z IPN, NTV, Czołówki i Filmoteki Narodowej.

Oraz najważniejsze - doskonała polska muzyka rockowa.

Multikino Gdynia, 19.09 (sobota), godz. 15:15

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzieci Wehrmachtu, reż Mariusz Malinowski, Polska, 2009, 71 min

Dokument Mariusza Malinowskiego jest prawdopodobnie reakcją na szum medialny, jaki w 2005 roku wywołała informacja, że dziadek Donalda Tuska służył podczas II Wojny Światowej w Wehrmachcie. Kto wie, czy to właśnie nie z tego powodu lider Platformy Obywatelskiej przegrał wówczas wybory prezydenckie. Malinowski chce, by jego film służył jako nóż rozdzielający sklejone kartki w podręczniku do historii. Dlatego zagląda z kamerą na Śląsk, gdzie wcielanie Polaków do niemieckiej armii było powszechnym zjawiskiem. Przewodnikiem reżysera w tej podróży jest Alojzy Lysko - jedno z tytułowych dzieci Wehrmachtu. Jego ojciec zginął, walcząc pod przymusem dla Hitlera. Dzieło Malinowskiego to przede wszystkim opowieść o tożsamości narodowej, której nie zdołała zniszczyć nawet historyczna zawierucha.

obsada: Alojzy Lysko, Józef Kłyk, Augustyn Stolarski, Marta Krzemień

reżyseria: Mariusz Malinowski, scenariusz: Mariusz Malinowski, Piotr Lipiński, zdjęcia: Jacek Mierosławski

Multikino Gdynia, 19.09 (sobota), godz. 16:00
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasza Ulica- wersja kinowa, reż. Marcin Latałło, 80 min.

"Nasza ulica - wersja kinowa" jest kontynuacją filmu z 2006 roku. Przedstawia historię prostej robotniczej rodziny Furmańczyków. Od wielu pokoleń mieszkali oni i pracowali w Łodzi w fabryce, która kiedyś uczyniła to miasto "Ziemią obiecaną," stolicą Europejskiego włókiennictwa. Po upadku komunizmu członkowie tej rodziny stracili swoją pracą a jednocześnie swoje miejsce na ziemi. Teraz francuska grupa inwestycyjna odnawia ruiny fabryki aby otworzyć w nich największe centrum handlowe w Europie Środkowej. W kinowej wersji filmu lat reżyser towarzyszył przez 5 lat tym prostym ludziom, którzy z bliska obserwowali zmiany zachodzące we współczesnej Europie, próbując równocześnie zachować własną godność i odnaleźć własne miejsce w zmieniającym się świecie. Wersja kinowa opowiada też historię Miasta Łodzi i odsłania kulisy wielkiej inwestycji na skali Europejskiej.

Multikino Gdynia, 19.09 (sobota), godz. 11:00

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tischner - życie w opowieściach, reż. Artur Więcek "Baron", 90 min.

Łopuszna. Mała, malownicza wioska u podnóża Tatr. Dojrzała wiosna. Słoneczny dzień. W wiosce pusto, nie widać żadnych ludzi, ale wszędzie słychać głosy przyrody budzącej się do życia. Drewniany, piękny dom Tischnerów stoi na wzniesieniu i jakby góruje nad wioską. Rodzina zasiada w ciepłym salonie - są tu i bracia ks. Tischnera, Marian i Kazimierz, ich żony - Barbara i Janina, dzieci - Maria i Wojtek, Marek i Łukasz, a wokół biegają wnuki. Pojawiają się stare, rodzinne zdjęcia, pamiątki, wszyscy zaczynają wspominać księdza, Józka, jak mówią. Każdy ma swoją opowieść.
Opowieść zaczynają bracia...

Rama wspomnień rodzinnych pozwala dotrzeć do różnych okresów w życiu ks. Tischnera - w ten sposób widz przenosi się w miejsca ważne dla niego (Podhale, Kraków, Castel Gandolfo, Wiedeń, Gdańsk). To jest też miejsce na wypowiedzi ludzi, którzy go znali prywatnie lub spotkali oficjalnie, tu też są pokazywane mało znane materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne).
Całość życia ks. Tischnera zamyka się w trzech punktach: "Korzenie" (od urodzenia po święcenia, w tle najtrudniejsze czasy: okupacja i stalinizm), "Kościół i Europa" (1955 - 1980 od święceń kapłańskich do powstania Solidarności, czas, w którym Tischner wchodzi w Kościół, poszerza swą wiedzę, a inspiracją dla niego jest kontakt z katolicką filozofią Zachodu i z samym Zachodem; a w tle widać apogeum PRL) i wreszcie "Wolny dom", czyli okres od powstania Solidarności, poprzez stan wojenny, odzyskanie niepodległości, aż po śmierć - z pontyfikatem Jana Pawła II w tle i problemami współczesnej Polski.

Wielość obowiązków, które podejmował ks. Tischner zrazu może wprawiać w zdumienie, ale kiedy przyjrzymy się jego drodze życiowej, a zwłaszcza jego filozofii, jego aktywność przestaje dziwić. Jej sensem jest bowiem spotkanie z drugim człowiekiem. Nie dziwią setki wywiadów, programów telewizyjnych, publikacji naukowych, działalność rekolekcyjna, aktywne uczestnictwo w strukturach opozycji antykomunistycznej, działalność pedagogiczna, społeczna wreszcie. Nie dziwią góralskie msze na Turbaczu, działalność w Związku Podhalan, którego był kapelanem, udział w naukowych konferencjach organizowanych u Papieża w Castel Gandolfo, a które on - z właściwym sobie poczuciem humoru - nazywał zanudzaniem Ojca Świętego.

Jednak chyba żadna wypowiedź nie miała takiego echa, jak pierwsze wystąpienie telewizyjne Tischnera - w dniu zamachu na Jana Pawła II. "I cóż ja czuję? Ja czuję, że... mam nadzieję, że Papież wróci, i że wróci taki sam, ale wróci do świata, który już nie będzie taki sam. Będzie wiedział, że pewne prawdy są oczywiste. Bardziej oczywiste niż były kiedyś" - mówił Tischner. Tę chwilę, oraz dziesiątki innych chcą przypomnieć autorzy.

Film jest z jednej strony jak najpełniejszą, rzeczową biografią. Ale z drugiej strony to obraz bardzo osobisty, autorski, przedstawiający subiektywny punkt widzenia twórców.

Multikino Gdynia, 19.09 (sobota), godz. 13:00