Zapraszamy na prezentację wystawy "Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku", która odbędzie się 26 marca o godz. 9.30 przed kościołem pw. św. Józefa w Gdańsku (ul. Elżbietańska 9/10).
Z powodu pandemii prezentację wystawy organizujemy wyłącznie dla zaproszonych gości i mediów. Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania ekspozycji lub zapoznania się z nią online.Ekspozycja autorstwa Artura Chomicza (IPN Gdańsk) opowiada m.in. o sprawie polskiej w 1944 roku, obecności Armii Czerwonej na Pomorzu, krwawym boju o Elbląg, sytuacji na Kaszubach i Kociewiu, czerwonoarmistach w Gdyni, zdobyciu Gdańska, powojennych zniszczeniach Gdańska, spaleniu żywcem gdańszczan w kościele św. Józefa, zbrodniach Armii Czerwonej (gwałty, grabieże, zabójstwa), zwalczaniu polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.
W 1945 roku Armia Czerwona wyparła z terenów Rzeczypospolitej wojska niemieckie. Oznaczało to koniec okrutnej sześcioletniej okupacji kraju przez państwo Hitlera. Polskie społeczeństwo miało nadzieję, że nadejdzie czas upragnionej wolności, rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Terror brunatny został zastąpiony czerwonym.
Często dyskutuje się na temat, czy wkroczenie Armii Czerwonej do Polski w końcowym momencie wojny przyniosło naszemu krajowi wyzwolenie, czy zniewolenie. Działania prowadzone przez Sowietów na terenie Polski w czasie wojny i po jej zakończeniu dowodzą, że nie wyzwalali jej oni, lecz ją zdobywali. Współczesne polskie państwo coraz częściej pokazuje prawdę o Armii Czerwonej w 1945 roku, natomiast Federacja Rosyjska świadomie kreuje fałszywy mit "wyzwolicielskiej" sowieckiej armii, wykorzystując go do swoich celów.
Słownik języka polskiego PWN definiuje słowo "wyzwolenie" jako "odzyskanie niepodległości", którą Polska uzyskała ponownie nie w 1945 roku, a dopiero po roku 1989 i upadku komunizmu (fragment wystawy).
Zachęcamy także do zapoznania się z historią wybranych ofiar Armii Czerwonej na Pomorzu:
https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/140906,IPN-Gdansk-pamieta-o-ofiarach-Armii-Czerwonej-na-Pomorzu-1945-roku.html