Laboratorium Innowacji Społecznych i Millennium Docs Against Gravity Trójmiasto realizują cykl zatytułowany "Klimat na zmiany". Na ostatnim, grudniowym pokazie zobaczymy film "Don Juan" - zdobywcę nagrody głównej na najważniejszym europejskim festiwalu kina dokumentalnego: IDFA Amsterdam. To opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu miłości przez nieśmiałego i nieporadnego Olega, który zmaga się z zespołem Aspergera. To "dokumentalny obraz na poprawę nastroju".
Miejsce: Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Gdynia
Rosja, Niżny Nowogród. 22-letni wycofany, nieśmiały i nieporadny Oleg to student ekonomii, który ma objawy zespołu Aspergera. Jest niedojrzały społecznie i nie do końca dorósł jeszcze do roli mężczyzny. Za wszelką cenę poszukuje miłości i akceptacji, której nie jest w stanie znaleźć. Choć otacza go wiele osób, które chcą mu pomóc, ich działanie okazuje się bezskuteczne. Dominująca, neurotyczna i histeryczna matka Marina za wszelką cenę chce wyrwać syna z życiowego letargu i różnymi metodami próbuje otworzyć go na świat. Przede wszystkim jednak usiłuje znaleźć mu dziewczynę. Wymyśla niecodzienne terapie, aż w końcu znajduje teatralną grupę przygotowującą kostiumową wersję spektaklu "Don Juan", w którym Oleg ma zagrać tytułową rolę.
Kontrast pomiędzy romantycznym stylem bycia legendarnego francuskiego libertyna a niedostatkami w osobowości Olega okazuje się tak wyraźny i silny, że prowadzona w ten sposób terapia nabiera ironicznego, wręcz satyrycznego wyrazu. Akcja ratowania Olega z życiowej depresji i zrobienia z niego mężczyzny ma jednak pozytywne zakończenie. Pomoc przychodzi nagle i z zupełnie nieoczekiwanej strony. Na horyzoncie pojawia się piękna aktorka Tania, która zmienia nieporadnego studenta nie do poznania. Najskuteczniejszą terapią dla Olega okazuje się jednak udział w filmie - to bycie przed kamerą trwale modyfikuje jego zachowanie i reakcje. Reżyser filmu przyznaje: "Jedyną osobą, która permanentnie starała się wykorzystać obecność kamery na swoją korzyść był Oleg. Reżyser, Jerzy Śladkowski, nazwał swój film "dokumentalnym obrazem na poprawę nastroju".
Na program zatytułowany "Klimat na zmiany" składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej. Cykl realizowany jest przy współpracy z Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Millennium Docs Against Gravity Film Festival.