stat
Impreza już się odbyła

Donatio - istnienie i nadzieja Natalii LL - wernisaż

Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów w Oliwie zaprasza na wernisaż wystawy Natalii LL - DONATIO, Istnienie i Nadzieja ze zbioru "Opera omnia".

sty 3

piątek, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wystawa trwa do 20 listopada 2011 roku.

Wystawa porusza problem prywatnego, społecznego i geograficznego terytorium Artystki, w tym również intymnego, dlatego podtytułem wystawy jest: OGRANICZENIE, TERYTORIUM, OKREŚLENIE. Natalia LL sztukę traktuje jako jedyną możliwą aktywność, która może przeciwstawić się destrukcji i "utonięciu" w codzienności.

"Lęki i trwogi dnia codziennego zdają się być nieznośnym utrapieniem. Z najwyższym trudem, jak pływak w wodzie pokrytej lodowymi krami, udaje się utrzymać kierunek, do którego zdąża nasza aktywność. To wszystko jest trudem istnienia, i potwierdzeniem istnienia, i cierpieniem istnienia. Sztuka, którą staram się uprawiać każdego dnia próbuje te drżenia egzystencjonalne rozpoznać, opisać i zapisać. Sztuka stanowi nadzieję, że życie ma sens. Że istnienie na sens." (Natalia LL, listopad 2010)

Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 50 prac, w tym prace wielkoformatowe, instalacje i filmy, będące podsumowaniem całej dotychczasowej twórczości Artystki. Pokazane zostaną między innymi serie: SZTUKA KONSUMPCYJNA, SZTUKA POSTKONSUMPCYJNA, SZTUCZNA FOTOGRAFIA, SZTUKA ZWIERZĘCA, ŚNIENIE, CZŁOWIEK KOSMICZNY oraz cykl prac najnowszych: REALNOŚĆ MITU - "Transfiguracja Odyna", "Chichot Odyna" czy "Kruk Odyna".

Natalia Lach-Lachowicz w swojej sztuce wychodzi od konceptualizmu, który poszerza o otwarcie na rzeczywistość, łącząc refleksję nad sztuką z rozważaniami nad ludzką egzystencją. Twórczość Artystki prowokuje, drażni, podnieca ale jednocześnie skłania do refleksji.

"Zastanawia mnie szczególna energia, siła, rodzaj vis vitalis, która jest podstawą twórczości artystycznej. W moim przypadku jest to rozpoznanie, określenie i ograniczenie intymnego terytorium jako jedynej aktywności przeciwstawiającej się rozpadowi, entropii i zagładzie.
Ta prywatna, dyskretna intymność staje się czarownym ogrodem, w którym odkrywam zastanawiająco piękne i nieznane mi kwiaty. Byłabym szczęśliwa, gdyby część moich heurez mogła uradować i ubogacić innych ludzi, będących odbiorcami mojej sztuki." (Natalia LL, sierpień 2008)
Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog "Natalia LL. OPERA OMNIA" z tekstami Waltera Seidla, Agaty Jakubowskiej i Adama Soboty a wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących i niezwykłych Artystek Polskich. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako Artystka Wizytująca. Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka.

Kuratorzy: Natalia LL, Adam Sobota
Koordynator ze strony Muzeum Narodowego w Gdańsku: Małgorzata Paszylka-Glaza

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
Dolnośląski Festiwal Artystyczny,
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Patronat nad wystawą sprawują:
Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni:
Pismo Artystyczne "Format", Miesięcznik "Odra"