Dorota Karaś, Marek Sterlingow - spotkanie autorskie online Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Gdynia Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dorota Karaś, Marek Sterlingow - spotkanie autorskie online

Zapraszamy na spotkanie on-line z twórcami: Dorotą Karaś, Markiem Sterlingowem wokół książki Walentynowicz. Anna szuka raju. Transmisja dostępna na FB Biblioteki Gdynia.

Na żywo

Zobacz transmisję live


Walentynowicz. Anna szuka raju. to najnowsza, poprawiona biografia Anny Walentynowicz, ikony Solidarności, która nie podołała własnej legendzie.

Tak o książce pisze wydawca:
Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. Przodująca spawaczka, Bohaterka Sierpnia 80, Symbol Solidarności.
Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.
Życie prywatne Anny skrywa wiele tajemnic. Nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.
Dorota Karaś polonistka po Uniwersytecie Gdańskim, od 1997 roku reporterka Gazety Wyborczej w Trójmieście. Autorka m.in. książki Cybulski. Podwójne salto.

Marek Sterlingow reportażysta, związany z Gazetą Wyborczą i Radiem Gdańsk.

Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Cykl edukacyjnych spektakli oraz spotkań autorskich dla mieszkańców Obłuża.