Jedna z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych. Nagrywała m.in. z Cesarią Evorą, Nigelem Kennedym, Tomaszem Stańko. Piosenki pisał dla niej Wojciech Młynarski, Grzegorz Turnau i Michał Rusinek. 15 grudnia o 19.00 z okazji 83. urodzin Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji wystąpi Dorota Miśkiewicz z zespołem.
8 grudnia 1933 roku w gdyńskim porcie uroczyście otwarto Dworzec Morski, który przez lata był ważnym punktem na mapie ruchu pasażerskiego w Polsce. To tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z M/S Batory na czele. Do wybuchu wojny z tego miejsca tysiące ludzi wypłynęło z kraju. W 2016 roku mijają 83 lata od otwarcia Dworca Morskiego, który po generalnym remoncie w 2015 roku odzyskał swój przedwojenny blask. Modernistyczna perła gdyńskiej architektury stała się w maju siedzibą Muzeum Emigracji.
jazz - koncerty w Trójmieście
Z okazji urodzin Dworca Morskiego w Muzeum Emigracji zaśpiewa Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Patryk Stachura (gitara basowa) i Sebastian Frankiewicz (perkusja). Wokalistka wykona piosenki ze swoich autorskich płyt, do których słowa napisali dla niej m.in. Wojciech Młynarski, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Bogdan Loebl. Zaprezentuje również kilka utworów pochodzących z kanonu najpiękniejszych piosenek ubiegłego stulecia z muzyką Henryka Warsa, Jerzego Wasowskiego i Krzysztofa Komedy.
Dorota Miśkiewicz to jedna z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej. Kompozytorka, skrzypaczka, autorka tekstów szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim jako wokalistka. Ma na swoim koncie współpracę z Cesarią Evorą, Stefano Bollanim, Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Wydała sześć albumów studyjnych.
Jest też pomysłodawczynią bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z nią i Atom String Quartet, zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji, m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski "Pianohooligan", Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz). Wyjątkowy koncert odbył się 16 maja 2016 roku, a 28 października miała miejsce premiera płyty z nagraniem live.
Dorota MiśkiewiczUkończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Jest autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Regularnie nagrywa również solowe albumy: "Dorota Goes to Heaven - Zatrzymaj się" w 2002 roku (nominacja do Fryderyka w kategorii jazz), "Pod rzęsami" w 2005 roku, "Caminho" w 2008 ("Złota Płyta" w kategorii pop oraz dwie nominacje do Fryderyka), "ALE" w 2012 roku, "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" nagrany wraz z zespołem Kwadrofonik w 2013 roku ("Złota płyta" i nominacja do "Fryderyka" w kategorii muzyka poważna).W 2016 roku ukazała się składanka "Best of" oraz "PIANO.PL" będąca zapisem wyjątkowego koncertu, do którego zaprosiła kilkunastu najlepszych pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego i Andrzeja Jagodzińskiego. To pierwsza w jej dyskografii płyta live i pierwsza produkcja DVD. Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki czy eksperymenty. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy trudnych do sklasyfikowania muzycznych gatunków. Elegancka i skromna, jednak charyzmatyczna na scenie, błyskawicznie nawiązuje kontakt z publicznością, a jej głos jest tak urodziwy jak ona sama.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum Emigracji oraz na www.bilety24.pl.