stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Doroty Nieznalskiej nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba. Prace artystki podziwiać będziemy w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 do końca września 2011.

22 czerwca 2024 - 9 lutego 2025, g. 18:00

bilety 15 zł
ulgowy 7 zł
MIASTO ZDARZENIE RE-KONSTRUKCJA PRZEMOCY | DOROTA NIEZNALSKA
(instalacje, obiekty, fotografie, wideo)

Wernisaż: piątek 26 sierpnia 2011, godz. 19.30
Wystawa: 27 sierpnia 2011 - 30 września 2011
 
Godziny otwarcia:
wt-śr 11-17
czw-niedz 11-19


"Historie miast tworzą sieć zdarzeń rozgrywających się w czasie i przestrzeni, na którą nakładają się inne sieci łączące drobne epizody, proste narracje, w gęstą tkankę opowieści historycznej. Wraz z postępującą ekspansją nowego nurtu w pisarstwie historycznym, o którym Franklin R. Ankersmit pisze, iż jego "celem nie jest już integracja, synteza i całość. Uwaga skoncentrowana jest na drobinach" , historie miast układane z takich zdarzeń - drobin, znakomicie przystosowują się do zmian w świadomości historycznej i wyrażających je opowieściach. Można też powiedzieć inaczej. To opowieści historycznej używamy jako sieci, wyławiając poszczególne zdarzenia, a wśród nich narracje miejskie. To dzięki opowieści historycznej miasto - specyficzna przestrzeń wytworzona przez człowieka - staje się "narracyjnie dostępna". Doświadczenie przestrzenności miasta zostaje zapośredniczone przez doświadczenie historycznego czasu, którym z kolei rządzą reguły i eksperymenty nadające kształt historycznej narracji. Nazwa miasta, wytłoczona często tłustym drukiem na karcie historycznej księgi, jest zdarzeniem ogniskującym proces lektury. Zdarzeniem, dla którego narracja historyczna i rekonstruująca ją lektura budują językowy, interpretacyjny kontekst. Miasto - zdarzenie po części wyrasta z tego kontekstu. Wszystko jednak wskazuje na to, iż jako zdarzenie funkcjonuje nie tylko w perspektywie historycznej."


Dorota Nieznalska o wystawie:

Miasto-Zdarzenie Re-konstrukcja Przemocy, to wystawa, którą przygotowuję od roku. Wystawa jest nagrodą otrzymaną po uzyskaniu I miejsca w Biennale Gdańskim pt. "Tożsamość miejsca" w 2010 roku. Temat prac, które zaprezentuje, oscyluje wokół miasta Gdanska, jego wybranych wątków historii, symboli i również współczesnych znaczeń-zdarzeń. Jak twierdzi E.Rewers, której cytat towarzyszy wystawie: to zdarzenia budują znaczenie i historię miasta.

Motywem przewodnim wystawy będzie Przemoc. Zre-konstruowana zostanie m.in. "Zbrodnia", "Mowa Nienawiści" i "Brunatna Księga". Temat przemocy, nieodmiennie interesuje mnie od początku mojej tworczości, zaczynając od pierwszych prac studenckich - jak chociażby "Modus Operandi" z 1998 roku: zeznania zgwałconych kobiet na stalowych stołkach, oświetlonych żarówką. Ta instalacja zapoczątkowała serię prac dotyczących konfliktu relacji płci, dominacji, uległości, podporządkowania względem drugiej strony (jako ofiary).

Dalej przemoc dokonała się na mnie, czego wyrazem były prace z motywem fetyszy sado masochistycznych czy religijnych. Przemoc generowana jest na wielu poziomach, dlatego często jest niezauważona i niezidentyfikowana. Mam nadzieję, że moja wystawa ujawni te pozornie niewidoczne znaki w przestrzeni naszego miasta.



Dorota Nieznalska - Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, obecnie studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Wydziału Intermediów gdańskiej ASP brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą.

1998-2002 - współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress
1999 - w nagrodę za wyróżnioną pracę dyplomową otrzymała stypendium pobytowe
The Germinations XI, Hull w Anglii,
2000 - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców, Stypendium pobytowe Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg, Niemcy
2005-2006 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2009 - Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2010 - Stypendium pobytowe Polish Kultursommer Scholarship 2010, Kiel, Niemcy
zdobyła I nagrodę Gdańskiego Biennale Sztuki "Tożsamość Miejsca", zorganizowanego w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
2011 - stypendium pobytowe HIAP- Paths Crossing, Helsinki, w Finlandii
Kuratorka: Iwona Bigos

WSTĘP WOLNY

Przeczytaj także