stat

Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet

  • sobota - niedziela, 15 - 16 czerwca 2024
  • Lokalizacja
    Sopot
  • Bilety
    wstęp wolny

W czerwcu przy sopockim molo odbędzie się kolejna edycja regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Będzie to już trzecia edycja wyjątkowych regat dedykowanym kobietom, w tym roku w nowej, jeszcze bardziej otwartej dla wszystkich formule.

Pierwsza edycja miała miejsce w 2022 roku, a już rok później regaty uzyskały rangę Mistrzostw Polski. To były wyjątkowe wydarzenia, które na jednej trasie i w jednej klasie regatowej zebrały najlepsze polskie żeglarki regatowe ostatnich 20 lat. Stawkę uzupełniły żeńskie załogi startujące na co dzień w Polskiej Lidze Żeglarskiej, regatach klasy Omega czy innych klasach regatowych.

W regatach wzięły udział także kobiety, które nie mają doświadczenia w międzynarodowej czy ligowej rywalizacji. W konfrontacji z zawodowymi żeglarkami, olimpijkami czy mistrzyniami świata, szanse na zdobycie podium dla sporadycznie pływających w klasach amatorskich czy turystycznych żeglarek była mała. Dlatego, w tym roku organizatorzy utworzyli specjalną kategorię dla amatorek, aby dać im szansę równej walki o medale. To wzór zaczerpnięty ze światowych standardów regatowych, a kategoria nazywa się Corinthians.

Konwencja regat ligowych ma bardzo otwarty charakter. Dzięki temu, że jako organizatorzy dostarczamy jachty i pełny serwis, w zasadzie nie ma bariery wejścia dla dowolnej załogi. Na jednej trasie może spotkać się mistrzyni świata, lokalna żeglarka z każdego klubu, ale też pasjonatka żeglarstwa bez regatowej przeszłości - podkreśla Maciej Cylupa, organizator regat.

Dodatkowo nowa kategoria dla amatorek pozwoli im na równą rywalizację we własnym gronie, a za tym i wielkie emocje. Sam start na trasie z Agnieszką Skrzypulec, Agatą Barwińską, Magdą Kwaśną czy Olą Melzacką to będzie wyjątkowe niesamowite przeżycie - dodaje Maciej Cylupa.

Regaty są otwarte dla każdej w pełni żeńskiej załogi. Dla wielu z nich będą okazją do nauki i sprawdzenia swoich umiejętności w walce z najlepszymi oraz uczestnictwa w jedynych tego typu regatach w Polsce. Sama lokalizacja, oprawa medialna oraz imponująca lista startowa sprawiają, że czeka nas wielkie żeglarskie święto.

- Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet to wyjątkowe święto, na które z niecierpliwością czekamy przez cały sezon. Świetna atmosfera, pozytywne emocje, sport, aktywne spędzanie czasu, a to wszystko w duchu sportowej rywalizacji w pięknym otoczeniu, na sopockim molo. Ekscytujące są także jachty na których się ścigamy. Klasa RS21 to szybkie jednostki żaglowe, bardzo intuicyjne, ale także wymagające. Kto jeszcze nie próbował swoich sił na RS21, zakocha się od pierwszego wejrzenia i z pewnością sobie poradzi! - mówi Karolina Sołtaniuk, uczestniczka regat i członkini Komisji Kobiet Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Oprócz samych regat organizatorzy w tym roku zapewniają szereg dodatkowych atrakcji takich jak warsztaty z profilaktyki ochrony skóry, poranna joga, czy wieczorne spotkanie ze specjalną gościnią. Cała magia kobiecych regat to również fakt, że jesteśmy razem, możemy zagłębić nasze relacje, porozmawiać i tworzyć to wydarzenie z roku na rok jeszcze bardziej wyjątkowe - dodaje.

Regaty odbędą się w Sopocie w dniach 15-16 czerwca, a na starcie zobaczymy 18 żeńskich zespołów z całej Polski. W zeszłorocznej rywalizacji najlepsza okazała się załoga YKP Szczecin z Agnieszką Skrzypulec (srebrna medalistka olimpijska z Tokio) na sterze, srebro zdobyła ekipa Weroniki Jaroszek , a brąz załoga Agaty Barwińskiej (dwukrotna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w klasie ILCA 6) z MOS Iława. Regaty organizowane są w standardzie Polskiej Ligi Żeglarskiej z bogatą oprawą medialną i imprezami towarzyszącymi na molo i plaży w Sopocie.

Na liście startowej tegorocznej edycji pozostało jeszcze kilka miejsc, dlatego też organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie żeglarki do udziału. Zgłoszenia i pytania można wysyłać na adres mailowy: info@ligazeglarska.pl

Sponsorem Tytularny regat jest Dr Irena Eris.
Partnerem merytorycznym jest Polski Związek Żeglarski
Organizatorami regat są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego,
organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.