stat
Impreza już się odbyła

Drama jako narzędzie w edukacji i teatrze

paź 16-18

środa - piątek, g. 9:00

bilety 100 zł
przedsprzedaż 49 zł
paź 28

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Czas trwania: 20 godzin dydaktycznych ( piątek 16:00 – 20:00, sobota 10:00 – 16:00, niedziela 10:00 – 15.00)

Cena warsztatu od osoby: – 120 zł do 23 marca i 140 zł po 23 marca
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają dyplom instytucji patronującej.

Drama to edukacja przez działanie, włączające emocje i wyobraźnię. Istota jej stosowania polega na stwarzaniu sytuacji, w których człowiek może się identyfikować z innymi osobami. Jest formą badania tematu z wykorzystaniem podstawowej właściwości, która posiada każdy z nas – umiejętności wchodzenia w rolę.

Na warsztatach uczestnicy poznają:
- Filozofię, istotę dramy oraz możliwości zastosowania technik dramy w procesie dydaktycznym i wychowawczym,
- Techniki i ćwiczenia dramowe,
- Nabywają umiejętności planowania i przeprowadzania lekcji wychowawczych lub przedmiotowych z zastosowaniem technik i ćwiczeń dramowych,
- Strategie komunikacji i integracji w grupie,
- Sposoby twórczego spędzanie czasu: rozwijania wrażliwości, wyobraźni, koncentracji,
- Możliwości przejścia od dramy do pracy nad spektaklem teatralnym,
- Doświadczamy żywej dyskusji nad zagadnieniami współczesnej edukacji, pracy z uczniem, trudnościami z nich wynikającymi.

Prowadzący:
Jarosław Rebeliński – Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze, były aktor Teatru Snów i Teatru Znak, członek ogólnopolskiego Stowarzyszenia Edukatorów. Skończył kurs doskonalący „Drama w edukacji” organizowany przez ODN w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz ASSITEJ. Ukończył drugi etap szkolenia (197 godzin zajęć) „Kursu kwalifikacyjnego dla edukatorów dramy” organizowanego przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Przez cztery lata był opiekunem terapeutą w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej. Aktualnie jest pracownikiem Integracyjnego Klubu Artystycznego „Winda” na stanowisku instruktora ds. teatru, w którym realizuje autorski projekt „Teatr i drama jako metoda pracy terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi.”

Wojciech Trzaskowski – Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Pedagogicznym, specjalizacja animacja społeczno-kulturalna. W dziedzinie dramy przeszedł liczne szkolenia (ponad 500 godzin), zarówno polskich (H. Machulska, A. Dziedzic, T. Lewicki, M. Sieńczewska, K. Pankowska), jak angielskich (E. Pennington) pedagogów dramy. Ukończył kurs pomocy psychologicznej przy Polskim Towarzystwie Transpersonalnym. Posiada doświadczenie w pracy dramą w liceum i domu dziecka. W wolnych chwilach występuje w teatrze amatorskim „Scena off” przy Bielańskim Ośrodku Kultury.

Uczestnicy zajęć: Nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy teatralni, terapeuci.
Drama:
Umiejętnie prowadzone zajęcia metodą dramy mogą wypływać na holistyczny rozwój człowieka, obejmują bowiem swoim działaniem całą osobę, wpływając na jej rozwój poznawczy z jednoczesnym doskonaleniem wewnętrznych umiejętności, podnoszeniem w sobie wrażliwości na innych, łącznie z odkrywaniem środowiska zewnętrznego.
Nie ma ograniczeń w stosowaniu strategii dramowych. Dziecko, osoba dorosła czy starsza, niepełnosprawna czy zagrożoną patologiami społecznymi, każdy może być uczestnikiem zajęć prowadzonych metodą dramy. Drama bazująca na konflikcie może służyć pedagogom do rozwiązywania trudnych społecznie problemów, jak na przykład uzależnienie, nietolerancja, bezdomności i wielu innych. Często zajecia prowadzone metodą dramy stają się, punktem wyjścia do pracy nad spektaklem teatralnym. Są również sposobem na na przeprowadzenie atrakcyjnej lekcji.
Nauczyciel, pedagog, terapeuta, instruktor teatralny uzyskując wiedzę na temat dramy dostaje do ręki narzędzie o nieograniczonych możliwościach. Dzięki technikom i strategiom, które pozna powyższa swoje kwalifikacje przez co może skuteczniej pracować lub ubiegać się o pracę w każdej instytucji zajmującej się pracą edukacyjną, wychowawczą czy kulturalną w szkołach oraz placówkach oświatowych, instytucjach kultury, poradniach specjalistycznych, a także w zakładach karnych i resocjalizacyjnych.

Zapisy są przyjmowane w:
IKA Winda
ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk
tel.: (0-58) 344 77 93
tel./fax.: (0-58) 344 90 53
winda@mdk.gda.pl
www.mdk.gda.pl

Osoba odpowiedzialna za warsztaty Jarosław Rebeliński
jrebelinski@wp.pl
0603063428